The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

virkku: Adjective (A)

virkku A Sg Nom virkku
virkku A Sg Gen virkun
virkku A Sg Par virkkuu virkkua
virkku A Sg All virkulet virkule
virkku A Sg Abl virkulta
virkku A Sg Ade virkula
virkku A Sg Ill virkkhuun
virkku A Sg Ine virkussa
virkku A Sg Ela virkusta
virkku A Sg Abe virkutta
virkku A Sg Ess virkkuna
virkku A Sg Tra virkuksi
virkku A Pl Nom virkut
virkku A Pl Gen virkuitten virkkuin
virkku A Pl Par virkkuja virkkui
virkku A Pl All virkuilet virkuile
virkku A Pl Abl virkuilta
virkku A Pl Ade virkuila
virkku A Pl Ill virkkhuin
virkku A Pl Ine virkuissa
virkku A Pl Ela virkuista
virkku A Pl Com virkkuine
virkku A Pl Abe virkuitta
virkku A Pl Ess virkkuina
virkku A Pl Tra virkuiksi



Morphological tags