The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

ihe: Noun (N)

ihe N Sg Nom ihe
ihe N Sg Gen ive
ihe N Sg Acc ive
ihe N Sg Ill ihán
ihe N Sg Loc ivveest
ihe N Sg Com ivvijn
ihe N Sg Abe ivettáá
ihe N Pl Nom iveh
ihe N Pl Gen ivij iivij
ihe N Pl Acc iivijd
ihe N Pl Ill ivvijd
ihe N Pl Loc iivijn
ihe N Pl Com ivijguin ivijgijn
ihe N Pl Abe ivijttáá
ihe N Par ihheed
ihe N Ess ihheen
ihe N Sg Nom PxSg1 ihháám
ihe N Sg Nom PxSg2 ihháád
ihe N Sg Nom PxSg3 ihhees
ihe N Sg Nom PxDu1 ihháán
ihe N Sg Nom PxDu2 ihháád
ihe N Sg Nom PxDu3 ihhees
ihe N Sg Nom PxPl1 ihháán
ihe N Sg Nom PxPl2 ihháád
ihe N Sg Nom PxPl3 ihhees
ihe N Sg Gen PxSg1 ihháán
ihe N Sg Gen PxSg2 ihháád
ihe N Sg Gen PxSg3 ivvees
ihe N Sg Gen PxDu1 ihháán
ihe N Sg Gen PxDu2 ihháád
ihe N Sg Gen PxDu3 ivvees
ihe N Sg Gen PxPl1 ihháán
ihe N Sg Gen PxPl2 ihháád
ihe N Sg Gen PxPl3 ivvees
ihe N Sg Acc PxSg1 ihháán
ihe N Sg Acc PxSg2 ihháád
ihe N Sg Acc PxSg3 ivvees
ihe N Sg Acc PxDu1 ihháán
ihe N Sg Acc PxDu2 ihháád
ihe N Sg Acc PxDu3 ivvees
ihe N Sg Acc PxPl1 ihháán
ihe N Sg Acc PxPl2 ihháád
ihe N Sg Acc PxPl3 ivvees
ihe N Sg Ill PxSg1 ihásân
ihe N Sg Ill PxSg2 ihásâd
ihe N Sg Ill PxSg3 ihásis
ihe N Sg Ill PxDu1 ihásân
ihe N Sg Ill PxDu2 ihásâd
ihe N Sg Ill PxDu3 ihásis
ihe N Sg Ill PxPl1 ihásân
ihe N Sg Ill PxPl2 ihásâd
ihe N Sg Ill PxPl3 ihásis
ihe N Sg Loc PxSg1 ivestân
ihe N Sg Loc PxSg2 ivestâd
ihe N Sg Loc PxSg3 ivestis
ihe N Sg Loc PxDu1 ivestân
ihe N Sg Loc PxDu2 ivestâd
ihe N Sg Loc PxDu3 ivestis
ihe N Sg Loc PxPl1 ivestân
ihe N Sg Loc PxPl2 ivestâd
ihe N Sg Loc PxPl3 ivestis
ihe N Sg Com PxSg1 ivijnân
ihe N Sg Com PxSg2 ivijnâd
ihe N Sg Com PxSg3 ivijnis
ihe N Sg Com PxDu1 ivijnân
ihe N Sg Com PxDu2 ivijnâd
ihe N Sg Com PxDu3 ivijnis
ihe N Sg Com PxPl1 ivijnân
ihe N Sg Com PxPl2 ivijnâd
ihe N Sg Com PxPl3 ivijnis
ihe N Pl Gen PxSg1 ivijdân
ihe N Pl Gen PxSg2 ivijdâd
ihe N Pl Gen PxSg3 ivijdis
ihe N Pl Gen PxDu1 ivijdân
ihe N Pl Gen PxDu2 ivijdâd
ihe N Pl Gen PxDu3 ivijdis
ihe N Pl Gen PxPl1 ivijdân
ihe N Pl Gen PxPl2 ivijdâd
ihe N Pl Gen PxPl3 ivijdis
ihe N Pl Acc PxSg1 ivijdân
ihe N Pl Acc PxSg2 ivijdâd
ihe N Pl Acc PxSg3 ivijdis
ihe N Pl Acc PxDu1 ivijdân
ihe N Pl Acc PxDu2 ivijdâd
ihe N Pl Acc PxDu3 ivijdis
ihe N Pl Acc PxPl1 ivijdân
ihe N Pl Acc PxPl2 ivijdâd
ihe N Pl Acc PxPl3 ivijdis
ihe N Pl Ill PxSg1 ivijdân
ihe N Pl Ill PxSg2 ivijdâd
ihe N Pl Ill PxSg3 ivijdis
ihe N Pl Ill PxDu1 ivijdân
ihe N Pl Ill PxDu2 ivijdâd
ihe N Pl Ill PxDu3 ivijdis
ihe N Pl Ill PxPl1 ivijdân
ihe N Pl Ill PxPl2 ivijdâd
ihe N Pl Ill PxPl3 ivijdis
ihe N Pl Loc PxSg1 ivijnân
ihe N Pl Loc PxSg2 ivijnâd
ihe N Pl Loc PxSg3 ivijnis
ihe N Pl Loc PxDu1 ivijnân
ihe N Pl Loc PxDu2 ivijnâd
ihe N Pl Loc PxDu3 ivijnis
ihe N Pl Loc PxPl1 ivijnân
ihe N Pl Loc PxPl2 ivijnâd
ihe N Pl Loc PxPl3 ivijnis
ihe N Pl Com PxSg1 ivijdânguin
ihe N Pl Com PxSg2 ivijdâdguin
ihe N Pl Com PxSg3 ivijdiskuin
ihe N Pl Com PxDu1 ivijdânguin
ihe N Pl Com PxDu2 ivijdâdguin
ihe N Pl Com PxDu3 ivijdiskuin
ihe N Pl Com PxPl1 ivijdânguin
ihe N Pl Com PxPl2 ivijdâdguin
ihe N Pl Com PxPl3 ivijdiskuin
ihe N Ess PxSg1 ihenân
ihe N Ess PxSg2 ihenâd
ihe N Ess PxSg3 ihenis
ihe N Ess PxDu1 ihenân
ihe N Ess PxDu2 ihenâd
ihe N Ess PxDu3 ihenis
ihe N Ess PxPl1 ihenân
ihe N Ess PxPl2 ihenâd
ihe N Ess PxPl3 ihenis



Morphological tags