The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

lookki: lokk+N+Pl+Gen

lokk N Sg Nom lokk
lokk N Sg Gen lookk
lokk N Sg Acc lookk
lokk N Sg Ill loʹǩǩe
lokk N Sg Loc lookkâst
lokk N Sg Com lookkin
lokk N Sg Abe lookktaa lookktää
lokk N Pl Nom lookk
lokk N Pl Gen lookki
lokk N Pl Acc lookkid
lokk N Pl Ill lookkid
lokk N Pl Loc lookkin
lokk N Pl Com lookkivuiʹm
lokk N Pl Abe lookkitaa lookkitää
lokk N Par lokkâd
lokk N Ess lokkân
lokk N Sg Nom PxSg1 lokkam
lokk N Sg Nom PxSg2 lokkad
lokk N Sg Nom PxSg3 lokkâs
lokk N Sg Nom PxPl1 lokkâm
lokk N Sg Nom PxPl2 lokkâd
lokk N Sg Nom PxPl3 lokkâz
lokk N Sg Gen PxSg1 lokkan
lokk N Sg Gen PxSg2 lookkad
lokk N Sg Gen PxSg3 lookkâs
lokk N Sg Gen PxPl1 lokkân
lokk N Sg Gen PxPl2 lookkâd
lokk N Sg Gen PxPl3 lookkâz
lokk N Sg Acc PxSg1 lokkan
lokk N Sg Acc PxSg2 lookkad
lokk N Sg Acc PxSg3 lookkâs
lokk N Sg Acc PxPl1 lokkân
lokk N Sg Acc PxPl2 lookkâd
lokk N Sg Acc PxPl3 lookkâz
lokk N Sg Ill PxSg1 lokksan
lokk N Sg Ill PxSg2 lokksad
lokk N Sg Ill PxSg3 lokkses
lokk N Sg Ill PxPl1 lokkseen
lokk N Sg Ill PxPl2 lokkseed
lokk N Sg Ill PxPl3 lokkseez
lokk N Sg Loc PxSg1 lokstan
lokk N Sg Loc PxSg2 lokstad
lokk N Sg Loc PxSg3 lokstes
lokk N Sg Loc PxPl1 loksteen
lokk N Sg Loc PxPl2 loksteed
lokk N Sg Loc PxPl3 loksteez
lokk N Sg Com PxSg1 lookkinan
lokk N Sg Com PxSg2 lookkinad
lokk N Sg Com PxSg3 lookkines
lokk N Sg Com PxPl1 lookkineen
lokk N Sg Com PxPl2 lookkineed
lokk N Sg Com PxPl3 lookkineez
lokk N Sg Abe PxSg1 lokkantaa lokkantää
lokk N Sg Abe PxSg2 lookkadtaa lookkadtää
lokk N Sg Abe PxSg3 lookkâstaa lookkâstää
lokk N Sg Abe PxPl1 lokkântaa lokkântää
lokk N Sg Abe PxPl2 lookkâdtaa lookkâdtää
lokk N Sg Abe PxPl3 lookkâztaa lookkâztää
lokk N Pl Nom PxSg1 lokkan
lokk N Pl Nom PxSg2 lookkad
lokk N Pl Nom PxSg3 lookkâs
lokk N Pl Nom PxPl1 lokkân
lokk N Pl Nom PxPl2 lookkâd
lokk N Pl Nom PxPl3 lookkâz
lokk N Pl Gen PxSg1 lookkään
lokk N Pl Gen PxSg2 lookkääd
lokk N Pl Gen PxSg3 lookkees
lokk N Pl Gen PxPl1 lookkeen
lokk N Pl Gen PxPl2 lookkeed
lokk N Pl Gen PxPl3 lookkeez
lokk N Pl Acc PxSg1 lookkään
lokk N Pl Acc PxSg2 lookkääd
lokk N Pl Acc PxSg3 lookkees
lokk N Pl Acc PxPl1 lookkeen
lokk N Pl Acc PxPl2 lookkeed
lokk N Pl Acc PxPl3 lookkeez
lokk N Pl Ill PxSg1 lookkään
lokk N Pl Ill PxSg2 lookkääd
lokk N Pl Ill PxSg3 lookkees
lokk N Pl Ill PxPl1 lookkeen
lokk N Pl Ill PxPl2 lookkeed
lokk N Pl Ill PxPl3 lookkeez
lokk N Pl Loc PxSg1 lookkinan
lokk N Pl Loc PxSg2 lookkinad
lokk N Pl Loc PxSg3 lookkines
lokk N Pl Loc PxPl1 lookkineen
lokk N Pl Loc PxPl2 lookkineed
lokk N Pl Loc PxPl3 lookkineez
lokk N Pl Com PxSg1 lookkäänvuiʹm
lokk N Pl Com PxSg2 lookkäädvuiʹm
lokk N Pl Com PxSg3 lookkeesvuiʹm
lokk N Pl Com PxPl1 lookkeenvuiʹm
lokk N Pl Com PxPl2 lookkeedvuiʹm
lokk N Pl Com PxPl3 lookkeezvuiʹm
lokk N Pl Abe PxSg1 lookkääntaa lookkääntää
lokk N Pl Abe PxSg2 lookkäädtaa lookkäädtää
lokk N Pl Abe PxSg3 lookkeestaa lookkeestää
lokk N Pl Abe PxPl1 lookkeentaa lookkeentää
lokk N Pl Abe PxPl2 lookkeedtaa lookkeedtää
lokk N Pl Abe PxPl3 lookkeeztaa lookkeeztää
lokk N Ess PxSg1 lokknan
lokk N Ess PxSg2 lokknad
lokk N Ess PxSg3 lokknes
lokk N Ess PxPl1 lokkneen
lokk N Ess PxPl2 lokkneed
lokk N Ess PxPl3 lokkneez

Other forms

lookki+N+Sg+Acc




Morphological tags