The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

kuul: Noun (N)

kuul N Sg Nom kull
kuul N Sg Gen kuul
kuul N Sg Acc kuul
kuul N Sg Ill kuʹlle
kuul N Sg Loc kuulâst
kuul N Sg Com kuulin
kuul N Sg Abe kuultaa kuultää
kuul N Pl Nom kuul
kuul N Pl Gen kuuli
kuul N Pl Acc kuulid
kuul N Pl Ill kuulid
kuul N Pl Loc kuulin
kuul N Pl Com kuulivuiʹm
kuul N Pl Abe kuulitaa kuulitää
kuul N Par kullâd
kuul N Ess kullân
kuul N Sg Nom PxSg1 kullam
kuul N Sg Nom PxSg2 kullad
kuul N Sg Nom PxSg3 kullâs
kuul N Sg Nom PxPl1 kullâm
kuul N Sg Nom PxPl2 kullâd
kuul N Sg Nom PxPl3 kullâz
kuul N Sg Gen PxSg1 kullan kuulan
kuul N Sg Gen PxSg2 kuulad
kuul N Sg Gen PxSg3 kuulâs
kuul N Sg Gen PxPl1 kullân kuulân
kuul N Sg Gen PxPl2 kuulâd
kuul N Sg Gen PxPl3 kuulâz
kuul N Sg Acc PxSg1 kullan kuulan
kuul N Sg Acc PxSg2 kuulad
kuul N Sg Acc PxSg3 kuulâs
kuul N Sg Acc PxPl1 kullân kuulân
kuul N Sg Acc PxPl2 kuulâd
kuul N Sg Acc PxPl3 kuulâz
kuul N Sg Ill PxSg1 kullsan
kuul N Sg Ill PxSg2 kullsad
kuul N Sg Ill PxSg3 kullses
kuul N Sg Ill PxPl1 kullseen
kuul N Sg Ill PxPl2 kullseed
kuul N Sg Ill PxPl3 kullseez
kuul N Sg Loc PxSg1 kulstan kuulstan
kuul N Sg Loc PxSg2 kulstad kuulstad
kuul N Sg Loc PxSg3 kulstes kuulstes
kuul N Sg Loc PxPl1 kulsteen kuulsteen
kuul N Sg Loc PxPl2 kulsteed kuulsteed
kuul N Sg Loc PxPl3 kulsteez kuulsteez
kuul N Sg Com PxSg1 kuulinan
kuul N Sg Com PxSg2 kuulinad
kuul N Sg Com PxSg3 kuulines
kuul N Sg Com PxPl1 kuulineen
kuul N Sg Com PxPl2 kuulineed
kuul N Sg Com PxPl3 kuulineez
kuul N Sg Abe PxSg1 kullantää kuulantää
kuul N Sg Abe PxSg2 kuuladtää
kuul N Sg Abe PxSg3 kuulâstää
kuul N Sg Abe PxPl1 kullântää kuulântää
kuul N Sg Abe PxPl2 kuulâdtää
kuul N Sg Abe PxPl3 kuulâztää
kuul N Pl Nom PxSg1 kullan
kuul N Pl Nom PxSg2 kuulad
kuul N Pl Nom PxSg3 kuulâs
kuul N Pl Nom PxPl1 kullân
kuul N Pl Nom PxPl2 kuulâd
kuul N Pl Nom PxPl3 kuulâz
kuul N Pl Gen PxSg1 kuulään
kuul N Pl Gen PxSg2 kuulääd
kuul N Pl Gen PxSg3 kuulees
kuul N Pl Gen PxPl1 kuuleen
kuul N Pl Gen PxPl2 kuuleed
kuul N Pl Gen PxPl3 kuuleez
kuul N Pl Acc PxSg1 kuulään
kuul N Pl Acc PxSg2 kuulääd
kuul N Pl Acc PxSg3 kuulees
kuul N Pl Acc PxPl1 kuuleen
kuul N Pl Acc PxPl2 kuuleed
kuul N Pl Acc PxPl3 kuuleez
kuul N Pl Ill PxSg1 kuulään
kuul N Pl Ill PxSg2 kuulääd
kuul N Pl Ill PxSg3 kuulees
kuul N Pl Ill PxPl1 kuuleen
kuul N Pl Ill PxPl2 kuuleed
kuul N Pl Ill PxPl3 kuuleez
kuul N Pl Loc PxSg1 kuulinan
kuul N Pl Loc PxSg2 kuulinad
kuul N Pl Loc PxSg3 kuulines
kuul N Pl Loc PxPl1 kuulineen
kuul N Pl Loc PxPl2 kuulineed
kuul N Pl Loc PxPl3 kuulineez
kuul N Pl Com PxSg1 kuuläänvuiʹm
kuul N Pl Com PxSg2 kuuläädvuiʹm
kuul N Pl Com PxSg3 kuuleesvuiʹm
kuul N Pl Com PxPl1 kuuleenvuiʹm
kuul N Pl Com PxPl2 kuuleedvuiʹm
kuul N Pl Com PxPl3 kuuleezvuiʹm
kuul N Pl Abe PxSg1 kuulääntää
kuul N Pl Abe PxSg2 kuuläädtää
kuul N Pl Abe PxSg3 kuuleestää
kuul N Pl Abe PxPl1 kuuleentää
kuul N Pl Abe PxPl2 kuuleedtää
kuul N Pl Abe PxPl3 kuuleeztää
kuul N Ess PxSg1 kullnan
kuul N Ess PxSg2 kullnad
kuul N Ess PxSg3 kullnes
kuul N Ess PxPl1 kullneen
kuul N Ess PxPl2 kullneed
kuul N Ess PxPl3 kullneez



Morphological tags