The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

peivimeeri: peivi+N+Cmp/SgNom+Cmp#meeri+N+Sg+Nom

peivimeeri N Sg Nom peivimeeri
peivimeeri N Sg Ill peivimiärán
peivimeeri N Sg Loc peivimeereest
peivimeeri N Sg Com peivimeerijn
peivimeeri N Pl Gen peivimeerij
peivimeeri N Pl Acc peivimeerijd
peivimeeri N Pl Ill peivimeerijd
peivimeeri N Pl Loc peivimeerijn
peivimeeri N Par peivimeerrid
peivimeeri N Ess peivimeerrin
peivimeeri N Sg Nom PxSg1 peivimiärrám
peivimeeri N Sg Nom PxSg2 peivimiärrád
peivimeeri N Sg Nom PxDu1 peivimiärrán
peivimeeri N Sg Nom PxDu2 peivimiärrád
peivimeeri N Sg Nom PxPl1 peivimiärrán
peivimeeri N Sg Nom PxPl2 peivimiärrád
peivimeeri N Sg Gen PxSg1 peivimiärrán
peivimeeri N Sg Gen PxSg2 peivimiärrád
peivimeeri N Sg Gen PxSg3 peivimeeres
peivimeeri N Sg Gen PxDu1 peivimiärrán
peivimeeri N Sg Gen PxDu2 peivimiärrád
peivimeeri N Sg Gen PxDu3 peivimeeres
peivimeeri N Sg Gen PxPl1 peivimiärrán
peivimeeri N Sg Gen PxPl2 peivimiärrád
peivimeeri N Sg Gen PxPl3 peivimeeres
peivimeeri N Sg Acc PxSg1 peivimiärrán
peivimeeri N Sg Acc PxSg2 peivimiärrád
peivimeeri N Sg Acc PxSg3 peivimeeres
peivimeeri N Sg Acc PxDu1 peivimiärrán
peivimeeri N Sg Acc PxDu2 peivimiärrád
peivimeeri N Sg Acc PxDu3 peivimeeres
peivimeeri N Sg Acc PxPl1 peivimiärrán
peivimeeri N Sg Acc PxPl2 peivimiärrád
peivimeeri N Sg Acc PxPl3 peivimeeres
peivimeeri N Sg Ill PxSg1 peivimiärásân
peivimeeri N Sg Ill PxSg2 peivimiärásâd
peivimeeri N Sg Ill PxSg3 peivimiärásis
peivimeeri N Sg Ill PxDu1 peivimiärásân
peivimeeri N Sg Ill PxDu2 peivimiärásâd
peivimeeri N Sg Ill PxDu3 peivimiärásis
peivimeeri N Sg Ill PxPl1 peivimiärásân
peivimeeri N Sg Ill PxPl2 peivimiärásâd
peivimeeri N Sg Ill PxPl3 peivimiärásis
peivimeeri N Pl Loc PxSg1 peivimeerijnân
peivimeeri N Pl Loc PxSg2 peivimeerijnâd
peivimeeri N Pl Loc PxSg3 peivimeerijnis
peivimeeri N Pl Loc PxDu1 peivimeerijnân
peivimeeri N Pl Loc PxDu2 peivimeerijnâd
peivimeeri N Pl Loc PxDu3 peivimeerijnis
peivimeeri N Pl Loc PxPl1 peivimeerijnân
peivimeeri N Pl Loc PxPl2 peivimeerijnâd
peivimeeri N Pl Loc PxPl3 peivimeerijnis
peivimeeri N Ess PxSg1 peivimeerinân
peivimeeri N Ess PxSg2 peivimeerinâd
peivimeeri N Ess PxSg3 peivimeerinis
peivimeeri N Ess PxDu1 peivimeerinân
peivimeeri N Ess PxDu2 peivimeerinâd
peivimeeri N Ess PxDu3 peivimeerinis
peivimeeri N Ess PxPl1 peivimeerinân
peivimeeri N Ess PxPl2 peivimeerinâd
peivimeeri N Ess PxPl3 peivimeerinis



Morphological tags