The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

pehtil: Adjective (A)

pehtil A Attr pehtilis
pehtil A Sg Nom pehtil
pehtil A Sg Gen pehtil
pehtil A Sg Acc pehtil
pehtil A Sg Ill pehtilân
pehtil A Sg Loc pehtilist
pehtil A Sg Com pehtiláin
pehtil A Sg Abe pehtilttáá
pehtil A Pl Nom pehtileh
pehtil A Pl Gen pehtilij
pehtil A Pl Acc pehtilijd
pehtil A Pl Ill pehtiláid
pehtil A Pl Loc pehtilijn
pehtil A Pl Com pehtilijguin pehtilijgijn
pehtil A Pl Abe pehtilijttáá
pehtil A Par pehtilid
pehtil A Ess pehtilin
pehtil A Der/Superl A Attr pehtilumos
pehtil A Der/Comp A Par pehtilubbod
pehtil A Der/Comp A Ess pehtilubbon
pehtil A Der/Comp A Sg Nom pehtilub
pehtil A Der/Comp A Sg Gen pehtilub
pehtil A Der/Comp A Sg Acc pehtilub
pehtil A Der/Comp A Sg Ill pehtiluubon
pehtil A Der/Comp A Sg Loc pehtilubboost
pehtil A Der/Comp A Sg Com pehtilubboin
pehtil A Der/Comp A Sg Abe pehtilubttáá
pehtil A Der/Comp A Pl Nom pehtiluboh
pehtil A Der/Comp A Pl Gen pehtiluboi
pehtil A Der/Comp A Pl Acc pehtiluboid
pehtil A Der/Comp A Pl Ill pehtilubboid
pehtil A Der/Comp A Pl Loc pehtiluboin
pehtil A Der/Comp A Pl Com pehtiluboiguin pehtiluboigijn
pehtil A Der/Comp A Pl Abe pehtiluboittáá
pehtil A Der/Superl A Par pehtilumosid
pehtil A Der/Superl A Ess pehtilumosin
pehtil A Der/Superl A Sg Nom pehtilumos
pehtil A Der/Superl A Sg Gen pehtilumos
pehtil A Der/Superl A Sg Acc pehtilumos
pehtil A Der/Superl A Sg Ill pehtilumosân
pehtil A Der/Superl A Sg Loc pehtilumosist
pehtil A Der/Superl A Sg Com pehtilumosáin
pehtil A Der/Superl A Sg Abe pehtilumosttáá
pehtil A Der/Superl A Pl Nom pehtilumoseh
pehtil A Der/Superl A Pl Gen pehtilumosij
pehtil A Der/Superl A Pl Acc pehtilumosijd
pehtil A Der/Superl A Pl Ill pehtilumosáid
pehtil A Der/Superl A Pl Loc pehtilumosijn
pehtil A Der/Superl A Pl Com pehtilumosijguin pehtilumosijgijn
pehtil A Der/Superl A Pl Abe pehtilumosijttáá



Morphological tags