The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

lohomeeri: Noun (N)

lohomeeri N Sg Nom lohomeeri
lohomeeri N Sg Ill lohomiärán
lohomeeri N Sg Loc lohomeereest
lohomeeri N Sg Com lohomeerijn
lohomeeri N Pl Gen lohomeerij
lohomeeri N Pl Acc lohomeerijd
lohomeeri N Pl Ill lohomeerijd
lohomeeri N Pl Loc lohomeerijn
lohomeeri N Par lohomeerrid
lohomeeri N Ess lohomeerrin
lohomeeri N Sg Nom PxSg1 lohomiärrám
lohomeeri N Sg Nom PxSg2 lohomiärrád
lohomeeri N Sg Nom PxDu1 lohomiärrán
lohomeeri N Sg Nom PxDu2 lohomiärrád
lohomeeri N Sg Nom PxPl1 lohomiärrán
lohomeeri N Sg Nom PxPl2 lohomiärrád
lohomeeri N Sg Gen PxSg1 lohomiärrán
lohomeeri N Sg Gen PxSg2 lohomiärrád
lohomeeri N Sg Gen PxSg3 lohomeeres
lohomeeri N Sg Gen PxDu1 lohomiärrán
lohomeeri N Sg Gen PxDu2 lohomiärrád
lohomeeri N Sg Gen PxDu3 lohomeeres
lohomeeri N Sg Gen PxPl1 lohomiärrán
lohomeeri N Sg Gen PxPl2 lohomiärrád
lohomeeri N Sg Gen PxPl3 lohomeeres
lohomeeri N Sg Acc PxSg1 lohomiärrán
lohomeeri N Sg Acc PxSg2 lohomiärrád
lohomeeri N Sg Acc PxSg3 lohomeeres
lohomeeri N Sg Acc PxDu1 lohomiärrán
lohomeeri N Sg Acc PxDu2 lohomiärrád
lohomeeri N Sg Acc PxDu3 lohomeeres
lohomeeri N Sg Acc PxPl1 lohomiärrán
lohomeeri N Sg Acc PxPl2 lohomiärrád
lohomeeri N Sg Acc PxPl3 lohomeeres
lohomeeri N Sg Ill PxSg1 lohomiärásân
lohomeeri N Sg Ill PxSg2 lohomiärásâd
lohomeeri N Sg Ill PxSg3 lohomiärásis
lohomeeri N Sg Ill PxDu1 lohomiärásân
lohomeeri N Sg Ill PxDu2 lohomiärásâd
lohomeeri N Sg Ill PxDu3 lohomiärásis
lohomeeri N Sg Ill PxPl1 lohomiärásân
lohomeeri N Sg Ill PxPl2 lohomiärásâd
lohomeeri N Sg Ill PxPl3 lohomiärásis
lohomeeri N Pl Loc PxSg1 lohomeerijnân
lohomeeri N Pl Loc PxSg2 lohomeerijnâd
lohomeeri N Pl Loc PxSg3 lohomeerijnis
lohomeeri N Pl Loc PxDu1 lohomeerijnân
lohomeeri N Pl Loc PxDu2 lohomeerijnâd
lohomeeri N Pl Loc PxDu3 lohomeerijnis
lohomeeri N Pl Loc PxPl1 lohomeerijnân
lohomeeri N Pl Loc PxPl2 lohomeerijnâd
lohomeeri N Pl Loc PxPl3 lohomeerijnis
lohomeeri N Ess PxSg1 lohomeerinân
lohomeeri N Ess PxSg2 lohomeerinâd
lohomeeri N Ess PxSg3 lohomeerinis
lohomeeri N Ess PxDu1 lohomeerinân
lohomeeri N Ess PxDu2 lohomeerinâd
lohomeeri N Ess PxDu3 lohomeerinis
lohomeeri N Ess PxPl1 lohomeerinân
lohomeeri N Ess PxPl2 lohomeerinâd
lohomeeri N Ess PxPl3 lohomeerinis



Morphological tags