The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

kuolah: Noun (N)

kuolah N Pl Nom kuolah
kuolah N Pl Gen kuolâi
kuolah N Pl Acc kuolâid
kuolah N Pl Ill kuoláid
kuolah N Pl Loc kuolâin
kuolah N Pl Com kuolâiguin kuolâigijn
kuolah N Pl Abe kuolâittáá
kuolah N Pl Gen PxSg1 kuolâidân
kuolah N Pl Gen PxSg2 kuolâidâd
kuolah N Pl Gen PxSg3 kuolâidis
kuolah N Pl Gen PxDu1 kuolâidân
kuolah N Pl Gen PxDu2 kuolâidâd
kuolah N Pl Gen PxDu3 kuolâidis
kuolah N Pl Gen PxPl1 kuolâidân
kuolah N Pl Gen PxPl2 kuolâidâd
kuolah N Pl Gen PxPl3 kuolâidis
kuolah N Pl Acc PxSg1 kuolâidân
kuolah N Pl Acc PxSg2 kuolâidâd
kuolah N Pl Acc PxSg3 kuolâidis
kuolah N Pl Acc PxDu1 kuolâidân
kuolah N Pl Acc PxDu2 kuolâidâd
kuolah N Pl Acc PxDu3 kuolâidis
kuolah N Pl Acc PxPl1 kuolâidân
kuolah N Pl Acc PxPl2 kuolâidâd
kuolah N Pl Acc PxPl3 kuolâidis
kuolah N Pl Ill PxSg1 kuolâidân
kuolah N Pl Ill PxSg2 kuolâidâd
kuolah N Pl Ill PxSg3 kuolâidis
kuolah N Pl Ill PxDu1 kuolâidân
kuolah N Pl Ill PxDu2 kuolâidâd
kuolah N Pl Ill PxDu3 kuolâidis
kuolah N Pl Ill PxPl1 kuolâidân
kuolah N Pl Ill PxPl2 kuolâidâd
kuolah N Pl Ill PxPl3 kuolâidis
kuolah N Pl Loc PxSg1 kuolâinân
kuolah N Pl Loc PxSg2 kuolâinâd
kuolah N Pl Loc PxSg3 kuolâinis
kuolah N Pl Loc PxDu1 kuolâinân
kuolah N Pl Loc PxDu2 kuolâinâd
kuolah N Pl Loc PxDu3 kuolâinis
kuolah N Pl Loc PxPl1 kuolâinân
kuolah N Pl Loc PxPl2 kuolâinâd
kuolah N Pl Loc PxPl3 kuolâinis
kuolah N Pl Com PxSg1 kuolâidânguin
kuolah N Pl Com PxSg2 kuolâidâdguin
kuolah N Pl Com PxSg3 kuolâidiskuin
kuolah N Pl Com PxDu1 kuolâidânguin
kuolah N Pl Com PxDu2 kuolâidâdguin
kuolah N Pl Com PxDu3 kuolâidiskuin
kuolah N Pl Com PxPl1 kuolâidânguin
kuolah N Pl Com PxPl2 kuolâidâdguin
kuolah N Pl Com PxPl3 kuolâidiskuin



Morphological tags