The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

jyelgittem: Adjective (A)

jyelgittem A Attr jyelgittes jyelgittemes
jyelgittem A Sg Nom jyelgittem
jyelgittem A Sg Gen jyelgitteme
jyelgittem A Sg Acc jyelgitteme
jyelgittem A Sg Ill jyelgittiämán
jyelgittem A Sg Loc jyelgitteemeest
jyelgittem A Sg Com jyelgittemáin
jyelgittem A Sg Abe jyelgittemttáá
jyelgittem A Pl Nom jyelgittemeh
jyelgittem A Pl Gen jyelgittemij
jyelgittem A Pl Acc jyelgittemijd
jyelgittem A Pl Ill jyelgittemáid
jyelgittem A Pl Loc jyelgittemijn
jyelgittem A Pl Com jyelgittemijguin jyelgittemijgijn
jyelgittem A Pl Abe jyelgittemijttáá
jyelgittem A Ess jyelgittemmin
jyelgittem A Der/Comp A Par jyelgittemebid
jyelgittem A Der/Comp A Ess jyelgittemebin
jyelgittem A Der/Comp A Sg Nom jyelgittemeb
jyelgittem A Der/Comp A Sg Gen jyelgittemeb
jyelgittem A Der/Comp A Sg Acc jyelgittemeb
jyelgittem A Der/Comp A Sg Ill jyelgittemebân
jyelgittem A Der/Comp A Sg Loc jyelgittemebist
jyelgittem A Der/Comp A Sg Com jyelgittemebáin
jyelgittem A Der/Comp A Sg Abe jyelgittemebttáá
jyelgittem A Der/Comp A Pl Nom jyelgittemebeh
jyelgittem A Der/Comp A Pl Gen jyelgittemebij
jyelgittem A Der/Comp A Pl Acc jyelgittemebijd
jyelgittem A Der/Comp A Pl Ill jyelgittemebáid
jyelgittem A Der/Comp A Pl Loc jyelgittemebijn
jyelgittem A Der/Comp A Pl Com jyelgittemebijguin jyelgittemebijgijn
jyelgittem A Der/Comp A Pl Abe jyelgittemebijttáá



Morphological tags