The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

herskutatti: Noun (N)

herskutatti N Sg Nom herskutatti
herskutatti N Sg Gen herskutaati
herskutatti N Sg Acc herskutaati
herskutatti N Sg Ill herskutaatin
herskutatti N Sg Loc herskutaatist
herskutatti N Sg Com herskutattijn
herskutatti N Sg Abe herskutatittáá
herskutatti N Pl Nom herskutaatih
herskutatti N Pl Gen herskutatij herskutaatij
herskutatti N Pl Acc herskutaatijd
herskutatti N Pl Ill herskutattijd
herskutatti N Pl Loc herskutaatijn
herskutatti N Pl Com herskutatijguin herskutatijgijn
herskutatti N Pl Abe herskutatijttáá
herskutatti N Par herskutattid
herskutatti N Ess herskutattin



Morphological tags