The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

herkki: Adjective (A)

herkki A Attr herkis
herkki A Sg Nom herkki
herkki A Sg Gen heerki
herkki A Sg Acc heerki
herkki A Sg Ill hiärkán
herkki A Sg Loc heerkist
herkki A Sg Com herkkijn
herkki A Sg Abe herkittáá
herkki A Pl Nom heerkih
herkki A Pl Gen herkij heerkij
herkki A Pl Acc heerkijd
herkki A Pl Ill herkkijd
herkki A Pl Loc heerkijn
herkki A Pl Com herkijguin herkijgijn
herkki A Pl Abe herkijttáá
herkki A Par herkkid
herkki A Ess herkkin
herkki A Der/Superl A Attr herkimus
herkki A Der/Comp A Par herkibid
herkki A Der/Comp A Ess herkibin
herkki A Der/Comp A Sg Nom heerkib
herkki A Der/Comp A Sg Gen heerkib
herkki A Der/Comp A Sg Acc heerkib
herkki A Der/Comp A Sg Ill herkibân
herkki A Der/Comp A Sg Loc herkibist
herkki A Der/Comp A Sg Com herkibáin
herkki A Der/Comp A Sg Abe heerkibttáá
herkki A Der/Comp A Pl Nom herkibeh
herkki A Der/Comp A Pl Gen herkibij
herkki A Der/Comp A Pl Acc herkibijd
herkki A Der/Comp A Pl Ill herkibáid
herkki A Der/Comp A Pl Loc herkibijn
herkki A Der/Comp A Pl Com herkibijguin herkibijgijn
herkki A Der/Comp A Pl Abe herkibijttáá
herkki A Der/Superl A Par herkimussâd
herkki A Der/Superl A Ess herkimussân
herkki A Der/Superl A Sg Nom herkimus
herkki A Der/Superl A Sg Gen herkimuu
herkki A Der/Superl A Sg Acc herkimuu
herkki A Der/Superl A Sg Ill herkimusân
herkki A Der/Superl A Sg Loc herkimuust
herkki A Der/Superl A Sg Com herkimuin
herkki A Der/Superl A Sg Abe herkimuuttáá
herkki A Der/Superl A Pl Nom herkimuuh
herkki A Der/Superl A Pl Gen herkimui
herkki A Der/Superl A Pl Acc herkimuid
herkki A Der/Superl A Pl Ill herkimuid
herkki A Der/Superl A Pl Loc herkimuin
herkki A Der/Superl A Pl Com herkimuiguin herkimuigijn
herkki A Der/Superl A Pl Abe herkimuittáá



Morphological tags