The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

eetaap: Noun (N)

eetaap N Sg Nom eetaap
eetaap N Sg Gen eetaap
eetaap N Sg Acc eetaap
eetaap N Sg Abe eetaapttáá
eetaap N Sg Ill PxSg1 eetaapsân
eetaap N Sg Ill PxSg2 eetaapsâd
eetaap N Sg Ill PxSg3 eetaapsis
eetaap N Sg Ill PxDu1 eetaapsân
eetaap N Sg Ill PxDu2 eetaapsâd
eetaap N Sg Ill PxDu3 eetaapsis
eetaap N Sg Ill PxPl1 eetaapsân
eetaap N Sg Ill PxPl2 eetaapsâd
eetaap N Sg Ill PxPl3 eetaapsis
eetaap N Sg Loc PxSg1 eetaapstân
eetaap N Sg Loc PxSg2 eetaapstâd
eetaap N Sg Loc PxSg3 eetaapstis
eetaap N Sg Loc PxDu1 eetaapstân
eetaap N Sg Loc PxDu2 eetaapstâd
eetaap N Sg Loc PxDu3 eetaapstis
eetaap N Sg Loc PxPl1 eetaapstân
eetaap N Sg Loc PxPl2 eetaapstâd
eetaap N Sg Loc PxPl3 eetaapstis
eetaap N Ess PxSg1 eetaapnân
eetaap N Ess PxSg2 eetaapnâd
eetaap N Ess PxSg3 eetaapnis
eetaap N Ess PxDu1 eetaapnân
eetaap N Ess PxDu2 eetaapnâd
eetaap N Ess PxDu3 eetaapnis
eetaap N Ess PxPl1 eetaapnân
eetaap N Ess PxPl2 eetaapnâd
eetaap N Ess PxPl3 eetaapnis



Morphological tags