The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

abstrakt: Adjective (A)

abstrakt A Attr abstrakt
abstrakt A Sg Nom abstrakt
abstrakt A Sg Gen abstrakt
abstrakt A Sg Acc abstrakt
abstrakt A Sg Ill abstraktân
abstrakt A Sg Loc abstraktist
abstrakt A Sg Com abstraktáin
abstrakt A Sg Abe abstrakttáá
abstrakt A Pl Nom abstrakteh
abstrakt A Pl Gen abstraktij
abstrakt A Pl Acc abstraktijd
abstrakt A Pl Ill abstraktáid
abstrakt A Pl Loc abstraktijn
abstrakt A Pl Com abstraktijguin abstraktijgijn
abstrakt A Pl Abe abstraktijttáá
abstrakt A Par abstraktid
abstrakt A Ess abstraktin



Morphological tags