The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

luojttalit: Verb (V)

luojttalit V Inf luojttalit
luojttalit V Cond Sg1 luojttalaluluv
luojttalit V Cond Sg2 luojttalalulu
luojttalit V Cond Sg3 luojttalaluluj
luojttalit V Cond Du1 luojttalalulujma
luojttalit V Cond Du2 luojttalalulujda
luojttalit V Cond Du3 luojttalalulujga
luojttalit V Cond Pl1 luojttalalulujma
luojttalit V Cond Pl2 luojttalalulujda
luojttalit V Cond Pl3 luojttalalulun
luojttalit V Imprt Sg2 luojttala
luojttalit V Imprt Sg3 luojttalis
luojttalit V Imprt Du1 luojttalinno
luojttalit V Imprt Du2 luojttalihtte
luojttalit V Imprt Du3 luojttaliska
luojttalit V Imprt Pl1 luojttalip
luojttalit V Imprt Pl2 luojttalit luojttalihtit
luojttalit V Imprt Pl3 luojttalis√°
luojttalit V ImprtII Sg2 luojttalu
luojttalit V ImprtII Sg3 luojttalus
luojttalit V ImprtII Du1 luojttalunno
luojttalit V ImprtII Du2 luojttaluhtu
luojttalit V ImprtII Du3 luojttaluska
luojttalit V ImprtII Pl1 luojttalup
luojttalit V ImprtII Pl2 luojttaluhtut
luojttalit V ImprtII Pl3 luojttalus√°
luojttalit V Ind ConNeg luojttala
luojttalit V Ind Prs Sg1 luojttalav
luojttalit V Ind Prs Sg2 luojttala
luojttalit V Ind Prs Sg3 luojttal
luojttalit V Ind Prs Du1 luojttalin
luojttalit V Ind Prs Du2 luojttalihppe
luojttalit V Ind Prs Du3 luojttalib√°
luojttalit V Ind Prs Pl1 luojttalip
luojttalit V Ind Prs Pl2 luojttalihpit
luojttalit V Ind Prs Pl3 luojttali
luojttalit V Ind Prt Sg1 luojttaliv
luojttalit V Ind Prt Sg2 luojttali
luojttalit V Ind Prt Sg3 luojttalij
luojttalit V Ind Prt Du1 luojttalijma
luojttalit V Ind Prt Du2 luojttalijda
luojttalit V Ind Prt Du3 luojttalijga
luojttalit V Ind Prt Pl1 luojttalijma
luojttalit V Ind Prt Pl2 luojttalijda
luojttalit V Ind Prt Pl3 luojttalin
luojttalit V Pot Sg1 luojttalittjav
luojttalit V Pot Sg2 luojttalittja
luojttalit V Pot Sg3 luojttalisj
luojttalit V Pot Du1 luojttalittjin
luojttalit V Pot Du2 luojttalittjabihtte
luojttalit V Pot Du3 luojttalittjaba
luojttalit V Pot Pl1 luojttalittjap
luojttalit V Pot Pl2 luojttalittjabihtit
luojttalit V Pot Pl3 luojttalittji
luojttalit V Pot ConNeg luojttalittja
luojttalit V PrfPrc luojttalam
luojttalit V PrsPrc luojttaliddje
luojttalit V Sup luojttalittjat
luojttalit V VGen luojttala
luojttalit V VAbess luojttalik
luojttalit V Ger luojttalattijn
luojttalit V Actio Nom luojttalibme
luojttalit V Actio Gen luojttalime luojttalim
luojttalit V Actio Ess luojttalimen luojttalime
luojttalit V Actio Com luojttalimijn



Morphological tags