The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

Davve-V��ssj��: davve+N+Sg+Nom

davve N Sg Nom davve
davve N Sg Gen dave
davve N Sg Acc davev
davve N Sg Ill davváj
davve N Sg Ine daven
davve N Sg Ela daves
davve N Sg Com davijn
davve N Pl Nom dave
davve N Pl Gen davij
davve N Pl Acc davijt
davve N Pl Ill davijda
davve N Pl Ine davijn
davve N Pl Ela davijs
davve N Pl Com davij
davve N Abe daveda davedak
davve N Ess davven
davve N Sg Nom PxSg1 davvám
davve N Sg Nom PxSg2 davvát
davve N Sg Nom PxDu1 davváma
davve N Sg Nom PxDu2 davváda
davve N Sg Nom PxPl1 davváma
davve N Sg Nom PxPl2 davváda



Morphological tags