The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

vuovdit: Verb (V)

vuovdit V Inf vuovdit
vuovdit V Ind Prs Sg1 vuovddán
vuovdit V Ind Prs Sg2 vuovddát
vuovdit V Ind Prs Sg3 vuovdá
vuovdit V Ind Prs Du1 vuvde
vuovdit V Ind Prs Du2 vuovdibeahtti
vuovdit V Ind Prs Du3 vuovdiba
vuovdit V Ind Prs Pl1 vuovdit
vuovdit V Ind Prs Pl2 vuovdibehtet
vuovdit V Ind Prs Pl3 vuvdet
vuovdit V Ind Prs ConNeg vuovdde
vuovdit V Ind Prt Sg1 vuvden
vuovdit V Ind Prt Sg2 vuvdet
vuovdit V Ind Prt Sg3 vuvddii vuovddii
vuovdit V Ind Prt Du1 vuvddiime
vuovdit V Ind Prt Du2 vuvddiide
vuovdit V Ind Prt Du3 vuvddiiga
vuovdit V Ind Prt Pl1 vuvddiimet
vuovdit V Ind Prt Pl2 vuvddiidet
vuovdit V Ind Prt Pl3 vuvde
vuovdit V Ind Prt ConNeg vuovdán
vuovdit V Cond Prs Sg1 vuovddášin vuovddášedjen vuovddálin vuovddáledjen
vuovdit V Cond Prs Sg2 vuovddášit vuovddášedjet vuovddálit vuovddáledjet
vuovdit V Cond Prs Sg3 vuovddášii vuovddálii
vuovdit V Cond Prs Du1 vuovddášeimme vuovddáleimme
vuovdit V Cond Prs Du2 vuovddášeidde vuovddáleidde
vuovdit V Cond Prs Du3 vuovddášeigga vuovddáleigga
vuovdit V Cond Prs Pl1 vuovddášeimmet vuovddáleimmet
vuovdit V Cond Prs Pl2 vuovddášeiddet vuovddáleiddet
vuovdit V Cond Prs Pl3 vuovddáše vuovddášedje vuovddále vuovddáledje
vuovdit V Cond Prs ConNeg vuovddáše vuovddále
vuovdit V Imprt Sg1 vuvdon
vuovdit V Imprt Sg2 vuovdde
vuovdit V Imprt Sg3 vuvdos
vuovdit V Imprt Du1 vuovdu
vuovdit V Imprt Du2 vuovdi
vuovdit V Imprt Du3 vuvdoska
vuovdit V Imprt Pl1 vuvdot vuovdut
vuovdit V Imprt Pl2 vuvdet vuovdit vuovdet
vuovdit V Imprt Pl3 vuvdoset
vuovdit V Imprt ConNeg vuovdde
vuovdit V Pot Prs Sg1 vuvddežan
vuovdit V Pot Prs Sg2 vuvddežat
vuovdit V Pot Prs Sg3 vuvddeš vuvddeža
vuovdit V Pot Prs Du1 vuvddežetne
vuovdit V Pot Prs Du2 vuvddežeahppi
vuovdit V Pot Prs Du3 vuvddežeaba
vuovdit V Pot Prs Pl1 vuvddežit vuvddežat
vuovdit V Pot Prs Pl2 vuvddežehpet
vuovdit V Pot Prs Pl3 vuvddežit
vuovdit V Pot Prs ConNeg vuvddeš
vuovdit V PrfPrc vuovdán
vuovdit V PrsPrc vuovdi
vuovdit V Sup vuovddážit
vuovdit V VAbess vuovddekeahttá vuovddekeahttájin vuovddehaga vuovddikeahttá vuovddikeahttájin vuovddihaga
vuovdit V Ger vuovddedin vuovddediin vuovddedettiin vuovddidin vuovddidiin vuovddidettiin
vuovdit V Ger PxSg1 vuovddedettiinan vuovddidettiinan
vuovdit V Ger PxSg2 vuovddedettiinat vuovddidettiinat
vuovdit V Ger PxSg3 vuovddedettiinis vuovddidettiinis
vuovdit V Ger PxDu1 vuovddedettiineame vuovddidettiineame
vuovdit V Ger PxDu2 vuovddedettiineatte vuovddidettiineatte
vuovdit V Ger PxDu3 vuovddedettiineaskka vuovddidettiineaskka
vuovdit V Ger PxPl1 vuovddedettiineamet vuovddidettiineamet
vuovdit V Ger PxPl2 vuovddedettiineattet vuovddidettiineattet
vuovdit V Ger PxPl3 vuovddedettiineaset vuovddidettiineaset
vuovdit V Actio Nom vuovdin
vuovdit V Actio Gen vuovdin
vuovdit V Actio Loc vuovdimis
vuovdit V Actio Ess vuovdimin vuovdimen vuovdime
vuovdit V Actio Com vuovdimiin



Morphological tags