The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

uhcidit: Verb (V)

uhcidit V Inf uhcidit
uhcidit V Ind Prs Sg1 uhcidan
uhcidit V Ind Prs Sg2 uhcidat
uhcidit V Ind Prs Sg3 uhcida
uhcidit V Ind Prs Du1 uhcidetne
uhcidit V Ind Prs Du2 uhcideahppi
uhcidit V Ind Prs Du3 uhcideaba
uhcidit V Ind Prs Pl1 uhcidit uhcidat
uhcidit V Ind Prs Pl2 uhcidehpet
uhcidit V Ind Prs Pl3 uhcidit
uhcidit V Ind Prs ConNeg uhcit
uhcidit V Ind Prt Sg1 uhcidin uhcidedjen
uhcidit V Ind Prt Sg2 uhcidit uhcidedjet
uhcidit V Ind Prt Sg3 uhcidii
uhcidit V Ind Prt Du1 uhcideimme
uhcidit V Ind Prt Du2 uhcideidde
uhcidit V Ind Prt Du3 uhcideigga
uhcidit V Ind Prt Pl1 uhcideimmet
uhcidit V Ind Prt Pl2 uhcideiddet
uhcidit V Ind Prt Pl3 uhcide uhcidedje
uhcidit V Ind Prt ConNeg uhcidan
uhcidit V Cond Prs Sg1 uhcidivččen
uhcidit V Cond Prs Sg2 uhcidivččet
uhcidit V Cond Prs Sg3 uhcidivččii
uhcidit V Cond Prs Du1 uhcidivččiime
uhcidit V Cond Prs Du2 uhcidivččiide
uhcidit V Cond Prs Du3 uhcidivččiiga
uhcidit V Cond Prs Pl1 uhcidivččiimet
uhcidit V Cond Prs Pl2 uhcidivččiidet
uhcidit V Cond Prs Pl3 uhcidivčče
uhcidit V Cond Prs ConNeg uhcidivčče
uhcidit V Imprt Sg1 uhcidehkon
uhcidit V Imprt Sg2 uhcit
uhcidit V Imprt Sg3 uhcidus uhcidehkos
uhcidit V Imprt Du1 uhcideadnu
uhcidit V Imprt Du2 uhcideahkki
uhcidit V Imprt Du3 uhcidehkoska
uhcidit V Imprt Pl1 uhcidehkot uhcideatnot
uhcidit V Imprt Pl2 uhcidehket
uhcidit V Imprt Pl3 uhcidehkoset
uhcidit V Imprt ConNeg uhcit
uhcidit V Pot Prs Sg1 uhcideaččan
uhcidit V Pot Prs Sg2 uhcideaččat
uhcidit V Pot Prs Sg3 uhcideš uhcideaš uhcideažžá
uhcidit V Pot Prs Du1 uhcidežže
uhcidit V Pot Prs Du2 uhcideažžabeahtti
uhcidit V Pot Prs Du3 uhcideažžaba
uhcidit V Pot Prs Pl1 uhcideažžat
uhcidit V Pot Prs Pl2 uhcideažžabehtet
uhcidit V Pot Prs Pl3 uhcidežžet
uhcidit V Pot Prs ConNeg uhcideš uhcideaš uhcideačča
uhcidit V Pot Prt Sg1 uhcidežžen
uhcidit V Pot Prt Sg2 uhcidežžet
uhcidit V Pot Prt Sg3 uhcideaččai
uhcidit V Pot Prt Du1 uhcideaččaime
uhcidit V Pot Prt Du2 uhcideaččaide
uhcidit V Pot Prt Du3 uhcideaččaiga
uhcidit V Pot Prt Pl1 uhcideaččaimet
uhcidit V Pot Prt Pl2 uhcideaččaidet
uhcidit V Pot Prt Pl3 uhcidežže
uhcidit V PrfPrc uhcidan
uhcidit V PrsPrc uhcideaddji
uhcidit V Sup uhcideažžat
uhcidit V VAbess uhcitkeahttá uhcitkeahttájin uhcithaga
uhcidit V Ger uhcidettiin
uhcidit V Ger PxSg1 uhcidettiinan
uhcidit V Ger PxSg2 uhcidettiinat
uhcidit V Ger PxSg3 uhcidettiinis
uhcidit V Ger PxDu1 uhcidettiineame
uhcidit V Ger PxDu2 uhcidettiineatte
uhcidit V Ger PxDu3 uhcidettiineaskka
uhcidit V Ger PxPl1 uhcidettiineamet
uhcidit V Ger PxPl2 uhcidettiineattet
uhcidit V Ger PxPl3 uhcidettiineaset
uhcidit V Actio Nom uhcidan
uhcidit V Actio Gen uhcidan
uhcidit V Actio Loc uhcideamis uhcideames
uhcidit V Actio Ess uhcideamen uhcideame
uhcidit V Actio Com uhcidemiin



Morphological tags