The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

rumet: Verb (V)

rumet V Inf rumet
rumet V Ind Prs Sg3 rume
rumet V Ind Prs Du3 rumeba
rumet V Ind Prs Pl3 rumejit
rumet V Ind Prs ConNeg rume
rumet V Ind Prt Sg3 rumii
rumet V Ind Prt Du3 rumiiga
rumet V Ind Prt Pl3 rumeje rumejedje
rumet V Ind Prt ConNeg rumen
rumet V Cond Prs Sg3 rumešii rumelii
rumet V Cond Prs Du3 rumešeigga rumeleigga
rumet V Cond Prs Pl3 rumeše rumešedje rumele rumeledje
rumet V Cond Prs ConNeg rumeše rumele
rumet V Pot Prs Sg3 rumeš rumeža
rumet V Pot Prs Du3 rumežeaba
rumet V Pot Prs Pl3 rumežit
rumet V Pot Prs ConNeg rumeš
rumet V PrfPrc rumen
rumet V PrsPrc rumejeaddji
rumet V Sup rumežit
rumet V VAbess rumekeahttá rumekeahttájin rumehaga
rumet V Ger rumedin rumediin rumedettiin
rumet V Ger PxSg1 rumedettiinan
rumet V Ger PxSg2 rumedettiinat
rumet V Ger PxSg3 rumedettiinis
rumet V Ger PxDu1 rumedettiineame
rumet V Ger PxDu2 rumedettiineatte
rumet V Ger PxDu3 rumedettiineaskka
rumet V Ger PxPl1 rumedettiineamet
rumet V Ger PxPl2 rumedettiineattet
rumet V Ger PxPl3 rumedettiineaset
rumet V Actio Nom rumen
rumet V Actio Gen rumen
rumet V Actio Loc rumemis
rumet V Actio Ess rumemin rumemen rumeme
rumet V Actio Com rumemiin



Morphological tags