The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

redigeret: Verb (V)

redigeret V Inf redigeret
redigeret V Ind Prs Sg1 redigeren
redigeret V Ind Prs Sg2 redigeret
redigeret V Ind Prs Sg3 redigere
redigeret V Ind Prs Du1 redigerejetne
redigeret V Ind Prs Du2 redigerebeahtti
redigeret V Ind Prs Du3 redigereba
redigeret V Ind Prs Pl1 redigeret
redigeret V Ind Prs Pl2 redigerebehtet
redigeret V Ind Prs Pl3 redigerejit
redigeret V Ind Prs ConNeg redigere
redigeret V Ind Prt Sg1 redigerejin redigerejedjen
redigeret V Ind Prt Sg2 redigerejit redigerejedjet
redigeret V Ind Prt Sg3 redigerii
redigeret V Ind Prt Du1 redigeriime
redigeret V Ind Prt Du2 redigeriide
redigeret V Ind Prt Du3 redigeriiga
redigeret V Ind Prt Pl1 redigeriimet
redigeret V Ind Prt Pl2 redigeriidet
redigeret V Ind Prt Pl3 redigereje redigerejedje
redigeret V Ind Prt ConNeg redigeren
redigeret V Cond Prs Sg1 redigerešin redigerešedjen redigerelin redigereledjen
redigeret V Cond Prs Sg2 redigerešit redigerešedjet redigerelit redigereledjet
redigeret V Cond Prs Sg3 redigerešii redigerelii
redigeret V Cond Prs Du1 redigerešeimme redigereleimme
redigeret V Cond Prs Du2 redigerešeidde redigereleidde
redigeret V Cond Prs Du3 redigerešeigga redigereleigga
redigeret V Cond Prs Pl1 redigerešeimmet redigereleimmet
redigeret V Cond Prs Pl2 redigerešeiddet redigereleiddet
redigeret V Cond Prs Pl3 redigereše redigerešedje redigerele redigereledje
redigeret V Cond Prs ConNeg redigereše redigerele
redigeret V Imprt Sg1 redigerejehkon
redigeret V Imprt Sg2 redigere
redigeret V Imprt Sg3 redigerejus redigerejehkos
redigeret V Imprt Du1 redigerejeadnu redigerejeahkku
redigeret V Imprt Du2 redigerejeahkki
redigeret V Imprt Du3 redigerejehkoska
redigeret V Imprt Pl1 redigerejehkot redigerejednot redigerejeatnot redigerejeahkkot
redigeret V Imprt Pl2 redigerejehket
redigeret V Imprt Pl3 redigerejehkoset
redigeret V Imprt ConNeg redigere
redigeret V Pot Prs Sg1 redigerežan
redigeret V Pot Prs Sg2 redigerežat
redigeret V Pot Prs Sg3 redigereš redigereža
redigeret V Pot Prs Du1 redigerežetne
redigeret V Pot Prs Du2 redigerežeahppi
redigeret V Pot Prs Du3 redigerežeaba
redigeret V Pot Prs Pl1 redigerežit redigerežat
redigeret V Pot Prs Pl2 redigerežehpet
redigeret V Pot Prs Pl3 redigerežit
redigeret V Pot Prs ConNeg redigereš
redigeret V PrfPrc redigeren
redigeret V PrsPrc redigerejeaddji
redigeret V Sup redigerežit
redigeret V VAbess redigerekeahttá redigerekeahttájin redigerehaga
redigeret V Ger redigeredin redigerediin redigeredettiin
redigeret V Ger PxSg1 redigeredettiinan
redigeret V Ger PxSg2 redigeredettiinat
redigeret V Ger PxSg3 redigeredettiinis
redigeret V Ger PxDu1 redigeredettiineame
redigeret V Ger PxDu2 redigeredettiineatte
redigeret V Ger PxDu3 redigeredettiineaskka
redigeret V Ger PxPl1 redigeredettiineamet
redigeret V Ger PxPl2 redigeredettiineattet
redigeret V Ger PxPl3 redigeredettiineaset
redigeret V Actio Nom redigeren
redigeret V Actio Gen redigeren
redigeret V Actio Loc redigeremis
redigeret V Actio Ess redigeremin redigeremen redigereme
redigeret V Actio Com redigeremiin



Morphological tags