The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

ovddastit: Verb (V)

ovddastit V Inf ovddastit
ovddastit V Ind Prs Sg1 ovddastan
ovddastit V Ind Prs Sg2 ovddastat
ovddastit V Ind Prs Sg3 ovddasta
ovddastit V Ind Prs Du1 ovddastetne
ovddastit V Ind Prs Du2 ovddasteahppi
ovddastit V Ind Prs Du3 ovddasteaba
ovddastit V Ind Prs Pl1 ovddastit ovddastat
ovddastit V Ind Prs Pl2 ovddastehpet
ovddastit V Ind Prs Pl3 ovddastit
ovddastit V Ind Prs ConNeg ovddas
ovddastit V Ind Prt Sg1 ovddastin ovddastedjen
ovddastit V Ind Prt Sg2 ovddastit ovddastedjet
ovddastit V Ind Prt Sg3 ovddastii
ovddastit V Ind Prt Du1 ovddasteimme
ovddastit V Ind Prt Du2 ovddasteidde
ovddastit V Ind Prt Du3 ovddasteigga
ovddastit V Ind Prt Pl1 ovddasteimmet
ovddastit V Ind Prt Pl2 ovddasteiddet
ovddastit V Ind Prt Pl3 ovddaste ovddastedje
ovddastit V Ind Prt ConNeg ovddastan
ovddastit V Cond Prs Sg1 ovddastivččen
ovddastit V Cond Prs Sg2 ovddastivččet
ovddastit V Cond Prs Sg3 ovddastivččii
ovddastit V Cond Prs Du1 ovddastivččiime
ovddastit V Cond Prs Du2 ovddastivččiide
ovddastit V Cond Prs Du3 ovddastivččiiga
ovddastit V Cond Prs Pl1 ovddastivččiimet
ovddastit V Cond Prs Pl2 ovddastivččiidet
ovddastit V Cond Prs Pl3 ovddastivčče
ovddastit V Cond Prs ConNeg ovddastivčče
ovddastit V Imprt Sg1 ovddastehkon
ovddastit V Imprt Sg2 ovddas
ovddastit V Imprt Sg3 ovddastus ovddastehkos
ovddastit V Imprt Du1 ovddasteadnu
ovddastit V Imprt Du2 ovddasteahkki
ovddastit V Imprt Du3 ovddastehkoska
ovddastit V Imprt Pl1 ovddastehkot ovddasteatnot
ovddastit V Imprt Pl2 ovddastehket
ovddastit V Imprt Pl3 ovddastehkoset
ovddastit V Imprt ConNeg ovddas
ovddastit V Pot Prs Sg1 ovddasteaččan
ovddastit V Pot Prs Sg2 ovddasteaččat
ovddastit V Pot Prs Sg3 ovddasteš ovddasteaš ovddasteažžá
ovddastit V Pot Prs Du1 ovddastežže
ovddastit V Pot Prs Du2 ovddasteažžabeahtti
ovddastit V Pot Prs Du3 ovddasteažžaba
ovddastit V Pot Prs Pl1 ovddasteažžat
ovddastit V Pot Prs Pl2 ovddasteažžabehtet
ovddastit V Pot Prs Pl3 ovddastežžet
ovddastit V Pot Prs ConNeg ovddasteš ovddasteaš ovddasteačča
ovddastit V Pot Prt Sg1 ovddastežžen
ovddastit V Pot Prt Sg2 ovddastežžet
ovddastit V Pot Prt Sg3 ovddasteaččai
ovddastit V Pot Prt Du1 ovddasteaččaime
ovddastit V Pot Prt Du2 ovddasteaččaide
ovddastit V Pot Prt Du3 ovddasteaččaiga
ovddastit V Pot Prt Pl1 ovddasteaččaimet
ovddastit V Pot Prt Pl2 ovddasteaččaidet
ovddastit V Pot Prt Pl3 ovddastežže
ovddastit V PrfPrc ovddastan
ovddastit V PrsPrc ovddasteaddji
ovddastit V Sup ovddasteažžat
ovddastit V VAbess ovddaskeahttá ovddaskeahttájin ovddashaga
ovddastit V Ger ovddastettiin
ovddastit V Ger PxSg1 ovddastettiinan
ovddastit V Ger PxSg2 ovddastettiinat
ovddastit V Ger PxSg3 ovddastettiinis
ovddastit V Ger PxDu1 ovddastettiineame
ovddastit V Ger PxDu2 ovddastettiineatte
ovddastit V Ger PxDu3 ovddastettiineaskka
ovddastit V Ger PxPl1 ovddastettiineamet
ovddastit V Ger PxPl2 ovddastettiineattet
ovddastit V Ger PxPl3 ovddastettiineaset
ovddastit V Actio Nom ovddastan
ovddastit V Actio Gen ovddastan
ovddastit V Actio Loc ovddasteamis ovddasteames
ovddastit V Actio Ess ovddasteamen ovddasteame
ovddastit V Actio Com ovddastemiin



Morphological tags