The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

nuhkket: Verb (V)

nuhkket V Inf nuhkket
nuhkket V Ind Prs Sg3 nuhkke
nuhkket V Ind Prs Du3 nuhkkeba
nuhkket V Ind Prs Pl3 nuhkkejit
nuhkket V Ind Prs ConNeg nuhkke
nuhkket V Ind Prt Sg3 nuhkkii
nuhkket V Ind Prt Du3 nuhkkiiga
nuhkket V Ind Prt Pl3 nuhkkeje nuhkkejedje
nuhkket V Ind Prt ConNeg nuhkken
nuhkket V Cond Prs Sg3 nuhkkešii nuhkkelii
nuhkket V Cond Prs Du3 nuhkkešeigga nuhkkeleigga
nuhkket V Cond Prs Pl3 nuhkkeše nuhkkešedje nuhkkele nuhkkeledje
nuhkket V Cond Prs ConNeg nuhkkeše nuhkkele
nuhkket V Pot Prs Sg3 nuhkkeš nuhkkeža
nuhkket V Pot Prs Du3 nuhkkežeaba
nuhkket V Pot Prs Pl3 nuhkkežit
nuhkket V Pot Prs ConNeg nuhkkeš
nuhkket V PrfPrc nuhkken
nuhkket V PrsPrc nuhkkejeaddji
nuhkket V Sup nuhkkežit
nuhkket V VAbess nuhkkekeahttá nuhkkekeahttájin nuhkkehaga
nuhkket V Ger nuhkkedin nuhkkediin nuhkkedettiin
nuhkket V Ger PxSg1 nuhkkedettiinan
nuhkket V Ger PxSg2 nuhkkedettiinat
nuhkket V Ger PxSg3 nuhkkedettiinis
nuhkket V Ger PxDu1 nuhkkedettiineame
nuhkket V Ger PxDu2 nuhkkedettiineatte
nuhkket V Ger PxDu3 nuhkkedettiineaskka
nuhkket V Ger PxPl1 nuhkkedettiineamet
nuhkket V Ger PxPl2 nuhkkedettiineattet
nuhkket V Ger PxPl3 nuhkkedettiineaset
nuhkket V Actio Nom nuhkken
nuhkket V Actio Gen nuhkken
nuhkket V Actio Loc nuhkkemis
nuhkket V Actio Ess nuhkkemin nuhkkemen nuhkkeme
nuhkket V Actio Com nuhkkemiin



Morphological tags