The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

neavvut: Verb (V)

neavvut V Inf neavvut
neavvut V Ind Prs Sg1 neavvun
neavvut V Ind Prs Sg2 neavvut
neavvut V Ind Prs Sg3 neavvu
neavvut V Ind Prs Du1 nevvo
neavvut V Ind Prs Du2 neavvubeahtti
neavvut V Ind Prs Du3 neavvuba
neavvut V Ind Prs Pl1 neavvut
neavvut V Ind Prs Pl2 neavvubehtet
neavvut V Ind Prs Pl3 nevvot
neavvut V Ind Prs ConNeg neavvo
neavvut V Ind Prt Sg1 nevvon
neavvut V Ind Prt Sg2 nevvot
neavvut V Ind Prt Sg3 neavvui
neavvut V Ind Prt Du1 neavvuime
neavvut V Ind Prt Du2 neavvuide
neavvut V Ind Prt Du3 neavvuiga
neavvut V Ind Prt Pl1 neavvuimet
neavvut V Ind Prt Pl2 neavvuidet
neavvut V Ind Prt Pl3 nevvo
neavvut V Ind Prt ConNeg nevvon
neavvut V Cond Prs Sg1 nevvošin nevvošedjen nevvolin nevvoledjen
neavvut V Cond Prs Sg2 nevvošit nevvošedjet nevvolit nevvoledjet
neavvut V Cond Prs Sg3 nevvošii nevvolii
neavvut V Cond Prs Du1 nevvošeimme nevvoleimme
neavvut V Cond Prs Du2 nevvošeidde nevvoleidde
neavvut V Cond Prs Du3 nevvošeigga nevvoleigga
neavvut V Cond Prs Pl1 nevvošeimmet nevvoleimmet
neavvut V Cond Prs Pl2 nevvošeiddet nevvoleiddet
neavvut V Cond Prs Pl3 nevvoše nevvošedje nevvole nevvoledje
neavvut V Cond Prs ConNeg nevvoše nevvole
neavvut V Imprt Sg1 nevvon
neavvut V Imprt Sg2 neavvo
neavvut V Imprt Sg3 nevvos
neavvut V Imprt Du1 neavvu
neavvut V Imprt Du2 neavvu
neavvut V Imprt Du3 nevvoska
neavvut V Imprt Pl1 nevvot neavvut
neavvut V Imprt Pl2 nevvot neavvut neavvot
neavvut V Imprt Pl3 nevvoset
neavvut V Imprt ConNeg neavvo
neavvut V Pot Prs Sg1 nevvožan
neavvut V Pot Prs Sg2 nevvožat
neavvut V Pot Prs Sg3 nevvoš nevvoža
neavvut V Pot Prs Du1 nevvožetne
neavvut V Pot Prs Du2 nevvožeahppi
neavvut V Pot Prs Du3 nevvožeaba
neavvut V Pot Prs Pl1 nevvožit nevvožat
neavvut V Pot Prs Pl2 nevvožehpet
neavvut V Pot Prs Pl3 nevvožit
neavvut V Pot Prs ConNeg nevvoš
neavvut V PrfPrc nevvon
neavvut V PrsPrc neavvu
neavvut V Sup nevvožit
neavvut V VAbess neavvukeahttá neavvukeahttájin neavvuhaga neavvokeahttá neavvokeahttájin neavvohaga
neavvut V Ger neavvudin neavvudiin neavvudettiin neavvodin neavvodiin neavvodettiin
neavvut V Ger PxSg1 neavvudettiinan neavvodettiinan
neavvut V Ger PxSg2 neavvudettiinat neavvodettiinat
neavvut V Ger PxSg3 neavvudettiinis neavvodettiinis
neavvut V Ger PxDu1 neavvudettiineame neavvodettiineame
neavvut V Ger PxDu2 neavvudettiineatte neavvodettiineatte
neavvut V Ger PxDu3 neavvudettiineaskka neavvodettiineaskka
neavvut V Ger PxPl1 neavvudettiineamet neavvodettiineamet
neavvut V Ger PxPl2 neavvudettiineattet neavvodettiineattet
neavvut V Ger PxPl3 neavvudettiineaset neavvodettiineaset
neavvut V Actio Nom neavvun
neavvut V Actio Gen neavvun
neavvut V Actio Loc neavvumis
neavvut V Actio Ess neavvumin neavvumen neavvume
neavvut V Actio Com neavvumiin



Morphological tags