The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

nannet: Verb (V)

nannet V Inf nannet
nannet V Ind Prs Sg1 nannen
nannet V Ind Prs Sg2 nannet
nannet V Ind Prs Sg3 nanne
nannet V Ind Prs Du1 nannejetne
nannet V Ind Prs Du2 nannebeahtti
nannet V Ind Prs Du3 nanneba
nannet V Ind Prs Pl1 nannet
nannet V Ind Prs Pl2 nannebehtet
nannet V Ind Prs Pl3 nannejit
nannet V Ind Prs ConNeg nanne
nannet V Ind Prt Sg1 nannejin nannejedjen
nannet V Ind Prt Sg2 nannejit nannejedjet
nannet V Ind Prt Sg3 nannii
nannet V Ind Prt Du1 nanniime
nannet V Ind Prt Du2 nanniide
nannet V Ind Prt Du3 nanniiga
nannet V Ind Prt Pl1 nanniimet
nannet V Ind Prt Pl2 nanniidet
nannet V Ind Prt Pl3 nanneje nannejedje
nannet V Ind Prt ConNeg nannen
nannet V Cond Prs Sg1 nannešin nannešedjen nannelin nanneledjen
nannet V Cond Prs Sg2 nannešit nannešedjet nannelit nanneledjet
nannet V Cond Prs Sg3 nannešii nannelii
nannet V Cond Prs Du1 nannešeimme nanneleimme
nannet V Cond Prs Du2 nannešeidde nanneleidde
nannet V Cond Prs Du3 nannešeigga nanneleigga
nannet V Cond Prs Pl1 nannešeimmet nanneleimmet
nannet V Cond Prs Pl2 nannešeiddet nanneleiddet
nannet V Cond Prs Pl3 nanneše nannešedje nannele nanneledje
nannet V Cond Prs ConNeg nanneše nannele
nannet V Imprt Sg1 nannejehkon
nannet V Imprt Sg2 nanne
nannet V Imprt Sg3 nannejus nannejehkos
nannet V Imprt Du1 nannejeadnu nannejeahkku
nannet V Imprt Du2 nannejeahkki
nannet V Imprt Du3 nannejehkoska
nannet V Imprt Pl1 nannejehkot nannejednot nannejeatnot nannejeahkkot
nannet V Imprt Pl2 nannejehket
nannet V Imprt Pl3 nannejehkoset
nannet V Imprt ConNeg nanne
nannet V Pot Prs Sg1 nannežan
nannet V Pot Prs Sg2 nannežat
nannet V Pot Prs Sg3 nanneš nanneža
nannet V Pot Prs Du1 nannežetne
nannet V Pot Prs Du2 nannežeahppi
nannet V Pot Prs Du3 nannežeaba
nannet V Pot Prs Pl1 nannežit nannežat
nannet V Pot Prs Pl2 nannežehpet
nannet V Pot Prs Pl3 nannežit
nannet V Pot Prs ConNeg nanneš
nannet V PrfPrc nannen
nannet V PrsPrc nannejeaddji
nannet V Sup nannežit
nannet V VAbess nannekeahttá nannekeahttájin nannehaga
nannet V Ger nannedin nannediin nannedettiin
nannet V Ger PxSg1 nannedettiinan
nannet V Ger PxSg2 nannedettiinat
nannet V Ger PxSg3 nannedettiinis
nannet V Ger PxDu1 nannedettiineame
nannet V Ger PxDu2 nannedettiineatte
nannet V Ger PxDu3 nannedettiineaskka
nannet V Ger PxPl1 nannedettiineamet
nannet V Ger PxPl2 nannedettiineattet
nannet V Ger PxPl3 nannedettiineaset
nannet V Actio Nom nannen
nannet V Actio Gen nannen
nannet V Actio Loc nannemis
nannet V Actio Ess nannemin nannemen nanneme
nannet V Actio Com nannemiin



Morphological tags