The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

meaidit: Verb (V)

meaidit V Inf meaidit
meaidit V Ind Prs Sg1 meaiddán
meaidit V Ind Prs Sg2 meaiddát
meaidit V Ind Prs Sg3 meaidá
meaidit V Ind Prs Du1 meide
meaidit V Ind Prs Du2 meaidibeahtti
meaidit V Ind Prs Du3 meaidiba
meaidit V Ind Prs Pl1 meaidit
meaidit V Ind Prs Pl2 meaidibehtet
meaidit V Ind Prs Pl3 meidet
meaidit V Ind Prs ConNeg meaidde
meaidit V Ind Prt Sg1 meiden
meaidit V Ind Prt Sg2 meidet
meaidit V Ind Prt Sg3 meiddii
meaidit V Ind Prt Du1 meiddiime
meaidit V Ind Prt Du2 meiddiide
meaidit V Ind Prt Du3 meiddiiga
meaidit V Ind Prt Pl1 meiddiimet
meaidit V Ind Prt Pl2 meiddiidet
meaidit V Ind Prt Pl3 meide
meaidit V Ind Prt ConNeg meaidán
meaidit V Cond Prs Sg1 meaiddášin meaiddášedjen meaiddálin meaiddáledjen
meaidit V Cond Prs Sg2 meaiddášit meaiddášedjet meaiddálit meaiddáledjet
meaidit V Cond Prs Sg3 meaiddášii meaiddálii
meaidit V Cond Prs Du1 meaiddášeimme meaiddáleimme
meaidit V Cond Prs Du2 meaiddášeidde meaiddáleidde
meaidit V Cond Prs Du3 meaiddášeigga meaiddáleigga
meaidit V Cond Prs Pl1 meaiddášeimmet meaiddáleimmet
meaidit V Cond Prs Pl2 meaiddášeiddet meaiddáleiddet
meaidit V Cond Prs Pl3 meaiddáše meaiddášedje meaiddále meaiddáledje
meaidit V Cond Prs ConNeg meaiddáše meaiddále
meaidit V Imprt Sg1 meidon
meaidit V Imprt Sg2 meaidde
meaidit V Imprt Sg3 meidos
meaidit V Imprt Du1 meaidu
meaidit V Imprt Du2 meaidi
meaidit V Imprt Du3 meidoska
meaidit V Imprt Pl1 meidot meaidut
meaidit V Imprt Pl2 meidet meaidit meaidet
meaidit V Imprt Pl3 meidoset
meaidit V Imprt ConNeg meaidde
meaidit V Pot Prs Sg1 meiddežan
meaidit V Pot Prs Sg2 meiddežat
meaidit V Pot Prs Sg3 meiddeš meiddeža
meaidit V Pot Prs Du1 meiddežetne
meaidit V Pot Prs Du2 meiddežeahppi
meaidit V Pot Prs Du3 meiddežeaba
meaidit V Pot Prs Pl1 meiddežit meiddežat
meaidit V Pot Prs Pl2 meiddežehpet
meaidit V Pot Prs Pl3 meiddežit
meaidit V Pot Prs ConNeg meiddeš
meaidit V PrfPrc meaidán
meaidit V PrsPrc meaidi
meaidit V Sup meaiddážit
meaidit V VAbess meaiddekeahttá meaiddekeahttájin meaiddehaga meaiddikeahttá meaiddikeahttájin meaiddihaga
meaidit V Ger meaiddedin meaiddediin meaiddedettiin meaiddidin meaiddidiin meaiddidettiin
meaidit V Ger PxSg1 meaiddedettiinan meaiddidettiinan
meaidit V Ger PxSg2 meaiddedettiinat meaiddidettiinat
meaidit V Ger PxSg3 meaiddedettiinis meaiddidettiinis
meaidit V Ger PxDu1 meaiddedettiineame meaiddidettiineame
meaidit V Ger PxDu2 meaiddedettiineatte meaiddidettiineatte
meaidit V Ger PxDu3 meaiddedettiineaskka meaiddidettiineaskka
meaidit V Ger PxPl1 meaiddedettiineamet meaiddidettiineamet
meaidit V Ger PxPl2 meaiddedettiineattet meaiddidettiineattet
meaidit V Ger PxPl3 meaiddedettiineaset meaiddidettiineaset
meaidit V Actio Nom meaidin
meaidit V Actio Gen meaidin
meaidit V Actio Loc meaidimis
meaidit V Actio Ess meaidimin meaidimen meaidime
meaidit V Actio Com meaidimiin



Morphological tags