The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

massit: Verb (V)

massit V Inf massit
massit V Ind Prs Sg1 massán
massit V Ind Prs Sg2 massát
massit V Ind Prs Sg3 massá
massit V Ind Prs Du1 masse
massit V Ind Prs Du2 massibeahtti
massit V Ind Prs Du3 massiba
massit V Ind Prs Pl1 massit
massit V Ind Prs Pl2 massibehtet
massit V Ind Prs Pl3 masset
massit V Ind Prs ConNeg masse
massit V Ind Prt Sg1 massen
massit V Ind Prt Sg2 masset
massit V Ind Prt Sg3 massii
massit V Ind Prt Du1 massiime
massit V Ind Prt Du2 massiide
massit V Ind Prt Du3 massiiga
massit V Ind Prt Pl1 massiimet
massit V Ind Prt Pl2 massiidet
massit V Ind Prt Pl3 masse
massit V Ind Prt ConNeg massán
massit V Cond Prs Sg1 massášin massášedjen massálin massáledjen
massit V Cond Prs Sg2 massášit massášedjet massálit massáledjet
massit V Cond Prs Sg3 massášii massálii
massit V Cond Prs Du1 massášeimme massáleimme
massit V Cond Prs Du2 massášeidde massáleidde
massit V Cond Prs Du3 massášeigga massáleigga
massit V Cond Prs Pl1 massášeimmet massáleimmet
massit V Cond Prs Pl2 massášeiddet massáleiddet
massit V Cond Prs Pl3 massáše massášedje massále massáledje
massit V Cond Prs ConNeg massáše massále
massit V Imprt Sg1 masson
massit V Imprt Sg2 masse
massit V Imprt Sg3 massos
massit V Imprt Du1 massu
massit V Imprt Du2 massi
massit V Imprt Du3 massoska
massit V Imprt Pl1 massut massot
massit V Imprt Pl2 massit masset
massit V Imprt Pl3 massoset
massit V Imprt ConNeg masse
massit V Pot Prs Sg1 massežan
massit V Pot Prs Sg2 massežat
massit V Pot Prs Sg3 masseš masseža
massit V Pot Prs Du1 massežetne
massit V Pot Prs Du2 massežeahppi
massit V Pot Prs Du3 massežeaba
massit V Pot Prs Pl1 massežit massežat
massit V Pot Prs Pl2 massežehpet
massit V Pot Prs Pl3 massežit
massit V Pot Prs ConNeg masseš
massit V PrfPrc massán
massit V PrsPrc massi
massit V Sup massážit
massit V VAbess massikeahttá massikeahttájin massihaga massekeahttá massekeahttájin massehaga
massit V Ger massidin massidiin massidettiin massedin massediin massedettiin
massit V Ger PxSg1 massidettiinan massedettiinan
massit V Ger PxSg2 massidettiinat massedettiinat
massit V Ger PxSg3 massidettiinis massedettiinis
massit V Ger PxDu1 massidettiineame massedettiineame
massit V Ger PxDu2 massidettiineatte massedettiineatte
massit V Ger PxDu3 massidettiineaskka massedettiineaskka
massit V Ger PxPl1 massidettiineamet massedettiineamet
massit V Ger PxPl2 massidettiineattet massedettiineattet
massit V Ger PxPl3 massidettiineaset massedettiineaset
massit V Actio Nom massin
massit V Actio Gen massin
massit V Actio Loc massimis
massit V Actio Ess massimin massimen massime
massit V Actio Com massimiin



Morphological tags