The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

luvvet: Verb (V)

luvvet V Inf luvvet
luvvet V Ind Prs Sg1 luvven
luvvet V Ind Prs Sg2 luvvet
luvvet V Ind Prs Sg3 luvve
luvvet V Ind Prs Du1 luvvejetne
luvvet V Ind Prs Du2 luvvebeahtti
luvvet V Ind Prs Du3 luvveba
luvvet V Ind Prs Pl1 luvvet
luvvet V Ind Prs Pl2 luvvebehtet
luvvet V Ind Prs Pl3 luvvejit
luvvet V Ind Prs ConNeg luvve
luvvet V Ind Prt Sg1 luvvejin luvvejedjen
luvvet V Ind Prt Sg2 luvvejit luvvejedjet
luvvet V Ind Prt Sg3 luvvii
luvvet V Ind Prt Du1 luvviime
luvvet V Ind Prt Du2 luvviide
luvvet V Ind Prt Du3 luvviiga
luvvet V Ind Prt Pl1 luvviimet
luvvet V Ind Prt Pl2 luvviidet
luvvet V Ind Prt Pl3 luvveje luvvejedje
luvvet V Ind Prt ConNeg luvven
luvvet V Cond Prs Sg1 luvvešin luvvešedjen luvvelin luvveledjen
luvvet V Cond Prs Sg2 luvvešit luvvešedjet luvvelit luvveledjet
luvvet V Cond Prs Sg3 luvvešii luvvelii
luvvet V Cond Prs Du1 luvvešeimme luvveleimme
luvvet V Cond Prs Du2 luvvešeidde luvveleidde
luvvet V Cond Prs Du3 luvvešeigga luvveleigga
luvvet V Cond Prs Pl1 luvvešeimmet luvveleimmet
luvvet V Cond Prs Pl2 luvvešeiddet luvveleiddet
luvvet V Cond Prs Pl3 luvveše luvvešedje luvvele luvveledje
luvvet V Cond Prs ConNeg luvveše luvvele
luvvet V Imprt Sg1 luvvejehkon
luvvet V Imprt Sg2 luvve
luvvet V Imprt Sg3 luvvejus luvvejehkos
luvvet V Imprt Du1 luvvejeadnu luvvejeahkku
luvvet V Imprt Du2 luvvejeahkki
luvvet V Imprt Du3 luvvejehkoska
luvvet V Imprt Pl1 luvvejehkot luvvejednot luvvejeatnot luvvejeahkkot
luvvet V Imprt Pl2 luvvejehket
luvvet V Imprt Pl3 luvvejehkoset
luvvet V Imprt ConNeg luvve
luvvet V Pot Prs Sg1 luvvežan
luvvet V Pot Prs Sg2 luvvežat
luvvet V Pot Prs Sg3 luvveš luvveža
luvvet V Pot Prs Du1 luvvežetne
luvvet V Pot Prs Du2 luvvežeahppi
luvvet V Pot Prs Du3 luvvežeaba
luvvet V Pot Prs Pl1 luvvežit luvvežat
luvvet V Pot Prs Pl2 luvvežehpet
luvvet V Pot Prs Pl3 luvvežit
luvvet V Pot Prs ConNeg luvveš
luvvet V PrfPrc luvven
luvvet V PrsPrc luvvejeaddji
luvvet V Sup luvvežit
luvvet V VAbess luvvekeahttá luvvekeahttájin luvvehaga
luvvet V Ger luvvedin luvvediin luvvedettiin
luvvet V Ger PxSg1 luvvedettiinan
luvvet V Ger PxSg2 luvvedettiinat
luvvet V Ger PxSg3 luvvedettiinis
luvvet V Ger PxDu1 luvvedettiineame
luvvet V Ger PxDu2 luvvedettiineatte
luvvet V Ger PxDu3 luvvedettiineaskka
luvvet V Ger PxPl1 luvvedettiineamet
luvvet V Ger PxPl2 luvvedettiineattet
luvvet V Ger PxPl3 luvvedettiineaset
luvvet V Actio Nom luvven
luvvet V Actio Gen luvven
luvvet V Actio Loc luvvemis
luvvet V Actio Ess luvvemin luvvemen luvveme
luvvet V Actio Com luvvemiin



Morphological tags