The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

luoitinbiegga: luoitin+N+Cmp/SgNom+Cmp#biegga+N+Sg+Nom

luoitinbiegga N Sg Nom luoitinbiegga
luoitinbiegga N Sg Gen luoitinbiekka
luoitinbiegga N Sg Gen Allegro luoitinbiekka
luoitinbiegga N Sg Acc luoitinbiekka
luoitinbiegga N Sg Ill luoitinbiggii
luoitinbiegga N Sg Loc luoitinbiekkas
luoitinbiegga N Sg Com luoitinbiekkain
luoitinbiegga N Pl Nom luoitinbiekkat
luoitinbiegga N Pl Gen luoitinbiekkaid
luoitinbiegga N Pl Acc luoitinbiekkaid
luoitinbiegga N Pl Ill luoitinbiekkaide
luoitinbiegga N Pl Loc luoitinbiekkain
luoitinbiegga N Pl Com luoitinbiekkaiguin
luoitinbiegga N Ess luoitinbieggan

luoitinbiegga: luoitit+V+TV+Der/NomAct+N+Cmp/SgNom+Cmp#biegga+N+Sg+Nom

luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Sg Nom luoitinbiegga
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Sg Gen luoitinbiekka
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Sg Gen Allegro luoitinbiekka
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Sg Acc luoitinbiekka
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Sg Ill luoitinbiggii
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Sg Loc luoitinbiekkas
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Sg Com luoitinbiekkain
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Pl Nom luoitinbiekkat
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Pl Gen luoitinbiekkaid
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Pl Acc luoitinbiekkaid
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Pl Ill luoitinbiekkaide
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Pl Loc luoitinbiekkain
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Pl Com luoitinbiekkaiguin
luoitit V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#biegga N Ess luoitinbieggan

Other forms

luoitit+V+TV+Der/NomAct+N+Cmp/SgNom+Cmp#bieggat+V+IV+PrsPrc




Morphological tags