The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

leiket: Verb (V)

leiket V Inf leiket
leiket V Ind Prs Sg1 leiken
leiket V Ind Prs Sg2 leiket
leiket V Ind Prs Sg3 leike
leiket V Ind Prs Du1 leikejetne
leiket V Ind Prs Du2 leikebeahtti
leiket V Ind Prs Du3 leikeba
leiket V Ind Prs Pl1 leiket
leiket V Ind Prs Pl2 leikebehtet
leiket V Ind Prs Pl3 leikejit
leiket V Ind Prs ConNeg leike
leiket V Ind Prt Sg1 leikejin leikejedjen
leiket V Ind Prt Sg2 leikejit leikejedjet
leiket V Ind Prt Sg3 leikii
leiket V Ind Prt Du1 leikiime
leiket V Ind Prt Du2 leikiide
leiket V Ind Prt Du3 leikiiga
leiket V Ind Prt Pl1 leikiimet
leiket V Ind Prt Pl2 leikiidet
leiket V Ind Prt Pl3 leikeje leikejedje
leiket V Ind Prt ConNeg leiken
leiket V Cond Prs Sg1 leikešin leikešedjen leikelin leikeledjen
leiket V Cond Prs Sg2 leikešit leikešedjet leikelit leikeledjet
leiket V Cond Prs Sg3 leikešii leikelii
leiket V Cond Prs Du1 leikešeimme leikeleimme
leiket V Cond Prs Du2 leikešeidde leikeleidde
leiket V Cond Prs Du3 leikešeigga leikeleigga
leiket V Cond Prs Pl1 leikešeimmet leikeleimmet
leiket V Cond Prs Pl2 leikešeiddet leikeleiddet
leiket V Cond Prs Pl3 leikeše leikešedje leikele leikeledje
leiket V Cond Prs ConNeg leikeše leikele
leiket V Imprt Sg1 leikejehkon
leiket V Imprt Sg2 leike
leiket V Imprt Sg3 leikejus leikejehkos
leiket V Imprt Du1 leikejeadnu leikejeahkku
leiket V Imprt Du2 leikejeahkki
leiket V Imprt Du3 leikejehkoska
leiket V Imprt Pl1 leikejehkot leikejednot leikejeatnot leikejeahkkot
leiket V Imprt Pl2 leikejehket
leiket V Imprt Pl3 leikejehkoset
leiket V Imprt ConNeg leike
leiket V Pot Prs Sg1 leikežan
leiket V Pot Prs Sg2 leikežat
leiket V Pot Prs Sg3 leikeš leikeža
leiket V Pot Prs Du1 leikežetne
leiket V Pot Prs Du2 leikežeahppi
leiket V Pot Prs Du3 leikežeaba
leiket V Pot Prs Pl1 leikežit leikežat
leiket V Pot Prs Pl2 leikežehpet
leiket V Pot Prs Pl3 leikežit
leiket V Pot Prs ConNeg leikeš
leiket V PrfPrc leiken
leiket V PrsPrc leikejeaddji
leiket V Sup leikežit
leiket V VAbess leikekeahttá leikekeahttájin leikehaga
leiket V Ger leikedin leikediin leikedettiin
leiket V Ger PxSg1 leikedettiinan
leiket V Ger PxSg2 leikedettiinat
leiket V Ger PxSg3 leikedettiinis
leiket V Ger PxDu1 leikedettiineame
leiket V Ger PxDu2 leikedettiineatte
leiket V Ger PxDu3 leikedettiineaskka
leiket V Ger PxPl1 leikedettiineamet
leiket V Ger PxPl2 leikedettiineattet
leiket V Ger PxPl3 leikedettiineaset
leiket V Actio Nom leiken
leiket V Actio Gen leiken
leiket V Actio Loc leikemis
leiket V Actio Ess leikemin leikemen leikeme
leiket V Actio Com leikemiin



Morphological tags