The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

lahkonit: Verb (V)

lahkonit V Inf lahkonit
lahkonit V Ind Prs Sg1 lahkonan
lahkonit V Ind Prs Sg2 lahkonat
lahkonit V Ind Prs Sg3 lahkona
lahkonit V Ind Prs Du1 lahkonetne
lahkonit V Ind Prs Du2 lahkoneahppi
lahkonit V Ind Prs Du3 lahkoneaba
lahkonit V Ind Prs Pl1 lahkonit lahkonat
lahkonit V Ind Prs Pl2 lahkonehpet
lahkonit V Ind Prs Pl3 lahkonit
lahkonit V Ind Prs ConNeg lahkon
lahkonit V Ind Prt Sg1 lahkonin lahkonedjen
lahkonit V Ind Prt Sg2 lahkonit lahkonedjet
lahkonit V Ind Prt Sg3 lahkonii
lahkonit V Ind Prt Du1 lahkoneimme
lahkonit V Ind Prt Du2 lahkoneidde
lahkonit V Ind Prt Du3 lahkoneigga
lahkonit V Ind Prt Pl1 lahkoneimmet
lahkonit V Ind Prt Pl2 lahkoneiddet
lahkonit V Ind Prt Pl3 lahkone lahkonedje
lahkonit V Ind Prt ConNeg lahkonan
lahkonit V Cond Prs Sg1 lahkonivččen
lahkonit V Cond Prs Sg2 lahkonivččet
lahkonit V Cond Prs Sg3 lahkonivččii
lahkonit V Cond Prs Du1 lahkonivččiime
lahkonit V Cond Prs Du2 lahkonivččiide
lahkonit V Cond Prs Du3 lahkonivččiiga
lahkonit V Cond Prs Pl1 lahkonivččiimet
lahkonit V Cond Prs Pl2 lahkonivččiidet
lahkonit V Cond Prs Pl3 lahkonivčče
lahkonit V Cond Prs ConNeg lahkonivčče
lahkonit V Imprt Sg1 lahkonehkon
lahkonit V Imprt Sg2 lahkon
lahkonit V Imprt Sg3 lahkonus lahkonehkos
lahkonit V Imprt Du1 lahkoneadnu
lahkonit V Imprt Du2 lahkoneahkki
lahkonit V Imprt Du3 lahkonehkoska
lahkonit V Imprt Pl1 lahkonehkot lahkoneatnot
lahkonit V Imprt Pl2 lahkonehket
lahkonit V Imprt Pl3 lahkonehkoset
lahkonit V Imprt ConNeg lahkon
lahkonit V Pot Prs Sg1 lahkoneaččan
lahkonit V Pot Prs Sg2 lahkoneaččat
lahkonit V Pot Prs Sg3 lahkoneš lahkoneaš lahkoneažžá
lahkonit V Pot Prs Du1 lahkonežže
lahkonit V Pot Prs Du2 lahkoneažžabeahtti
lahkonit V Pot Prs Du3 lahkoneažžaba
lahkonit V Pot Prs Pl1 lahkoneažžat
lahkonit V Pot Prs Pl2 lahkoneažžabehtet
lahkonit V Pot Prs Pl3 lahkonežžet
lahkonit V Pot Prs ConNeg lahkoneš lahkoneaš lahkoneačča
lahkonit V Pot Prt Sg1 lahkonežžen
lahkonit V Pot Prt Sg2 lahkonežžet
lahkonit V Pot Prt Sg3 lahkoneaččai
lahkonit V Pot Prt Du1 lahkoneaččaime
lahkonit V Pot Prt Du2 lahkoneaččaide
lahkonit V Pot Prt Du3 lahkoneaččaiga
lahkonit V Pot Prt Pl1 lahkoneaččaimet
lahkonit V Pot Prt Pl2 lahkoneaččaidet
lahkonit V Pot Prt Pl3 lahkonežže
lahkonit V PrfPrc lahkonan
lahkonit V PrsPrc lahkoneaddji
lahkonit V Sup lahkoneažžat
lahkonit V VAbess lahkonkeahttá lahkonkeahttájin lahkonhaga
lahkonit V Ger lahkonettiin
lahkonit V Ger PxSg1 lahkonettiinan
lahkonit V Ger PxSg2 lahkonettiinat
lahkonit V Ger PxSg3 lahkonettiinis
lahkonit V Ger PxDu1 lahkonettiineame
lahkonit V Ger PxDu2 lahkonettiineatte
lahkonit V Ger PxDu3 lahkonettiineaskka
lahkonit V Ger PxPl1 lahkonettiineamet
lahkonit V Ger PxPl2 lahkonettiineattet
lahkonit V Ger PxPl3 lahkonettiineaset
lahkonit V Actio Nom lahkonan
lahkonit V Actio Gen lahkonan
lahkonit V Actio Loc lahkoneamis lahkoneames
lahkonit V Actio Ess lahkoneamen lahkoneame
lahkonit V Actio Com lahkonemiin



Morphological tags