The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

kummabodni: kumma+N+G3+Cmp/SgGen+Cmp#bodni+N+Sg+Nom

kummabodni N Sg Nom kummabodni
kummabodni N Sg Gen kummabotni
kummabodni N Sg Acc kummabotni
kummabodni N Sg Ill kummabodn√°i
kummabodni N Sg Loc kummabotnis
kummabodni N Sg Com kummabotniin
kummabodni N Pl Nom kummabotnit
kummabodni N Pl Gen kummabotniid
kummabodni N Pl Acc kummabotniid
kummabodni N Pl Ill kummabotniide
kummabodni N Pl Loc kummabotniin
kummabodni N Pl Com kummabotniiguin
kummabodni N Ess kummabodnin



Morphological tags