The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

juolludit: Verb (V)

juolludit V Inf juolludit
juolludit V Ind Prs Sg1 juolludan
juolludit V Ind Prs Sg2 juolludat
juolludit V Ind Prs Sg3 juolluda
juolludit V Ind Prs Du1 juolludetne
juolludit V Ind Prs Du2 juolludeahppi
juolludit V Ind Prs Du3 juolludeaba
juolludit V Ind Prs Pl1 juolludit juolludat
juolludit V Ind Prs Pl2 juolludehpet
juolludit V Ind Prs Pl3 juolludit
juolludit V Ind Prs ConNeg juollut
juolludit V Ind Prt Sg1 juolludin juolludedjen
juolludit V Ind Prt Sg2 juolludit juolludedjet
juolludit V Ind Prt Sg3 juolludii
juolludit V Ind Prt Du1 juolludeimme
juolludit V Ind Prt Du2 juolludeidde
juolludit V Ind Prt Du3 juolludeigga
juolludit V Ind Prt Pl1 juolludeimmet
juolludit V Ind Prt Pl2 juolludeiddet
juolludit V Ind Prt Pl3 juollude juolludedje
juolludit V Ind Prt ConNeg juolludan
juolludit V Cond Prs Sg1 juolludivččen
juolludit V Cond Prs Sg2 juolludivččet
juolludit V Cond Prs Sg3 juolludivččii
juolludit V Cond Prs Du1 juolludivččiime
juolludit V Cond Prs Du2 juolludivččiide
juolludit V Cond Prs Du3 juolludivččiiga
juolludit V Cond Prs Pl1 juolludivččiimet
juolludit V Cond Prs Pl2 juolludivččiidet
juolludit V Cond Prs Pl3 juolludivčče
juolludit V Cond Prs ConNeg juolludivčče
juolludit V Imprt Sg1 juolludehkon
juolludit V Imprt Sg2 juollut
juolludit V Imprt Sg3 juolludus juolludehkos
juolludit V Imprt Du1 juolludeadnu
juolludit V Imprt Du2 juolludeahkki
juolludit V Imprt Du3 juolludehkoska
juolludit V Imprt Pl1 juolludehkot juolludeatnot
juolludit V Imprt Pl2 juolludehket
juolludit V Imprt Pl3 juolludehkoset
juolludit V Imprt ConNeg juollut
juolludit V Pot Prs Sg1 juolludeaččan
juolludit V Pot Prs Sg2 juolludeaččat
juolludit V Pot Prs Sg3 juolludeš juolludeaš juolludeažžá
juolludit V Pot Prs Du1 juolludežže
juolludit V Pot Prs Du2 juolludeažžabeahtti
juolludit V Pot Prs Du3 juolludeažžaba
juolludit V Pot Prs Pl1 juolludeažžat
juolludit V Pot Prs Pl2 juolludeažžabehtet
juolludit V Pot Prs Pl3 juolludežžet
juolludit V Pot Prs ConNeg juolludeš juolludeaš juolludeačča
juolludit V Pot Prt Sg1 juolludežžen
juolludit V Pot Prt Sg2 juolludežžet
juolludit V Pot Prt Sg3 juolludeaččai
juolludit V Pot Prt Du1 juolludeaččaime
juolludit V Pot Prt Du2 juolludeaččaide
juolludit V Pot Prt Du3 juolludeaččaiga
juolludit V Pot Prt Pl1 juolludeaččaimet
juolludit V Pot Prt Pl2 juolludeaččaidet
juolludit V Pot Prt Pl3 juolludežže
juolludit V PrfPrc juolludan
juolludit V PrsPrc juolludeaddji
juolludit V Sup juolludeažžat
juolludit V VAbess juollutkeahttá juollutkeahttájin juolluthaga
juolludit V Ger juolludettiin
juolludit V Ger PxSg1 juolludettiinan
juolludit V Ger PxSg2 juolludettiinat
juolludit V Ger PxSg3 juolludettiinis
juolludit V Ger PxDu1 juolludettiineame
juolludit V Ger PxDu2 juolludettiineatte
juolludit V Ger PxDu3 juolludettiineaskka
juolludit V Ger PxPl1 juolludettiineamet
juolludit V Ger PxPl2 juolludettiineattet
juolludit V Ger PxPl3 juolludettiineaset
juolludit V Actio Nom juolludan
juolludit V Actio Gen juolludan
juolludit V Actio Loc juolludeamis juolludeames
juolludit V Actio Ess juolludeamen juolludeame
juolludit V Actio Com juolludemiin



Morphological tags