The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

juohkit: Verb (V)

juohkit V Inf juohkit
juohkit V Ind Prs Sg1 juogán
juohkit V Ind Prs Sg2 juogát
juohkit V Ind Prs Sg3 juohká
juohkit V Ind Prs Du1 juhke
juohkit V Ind Prs Du2 juohkibeahtti
juohkit V Ind Prs Du3 juohkiba
juohkit V Ind Prs Pl1 juohkit
juohkit V Ind Prs Pl2 juohkibehtet
juohkit V Ind Prs Pl3 juhket
juohkit V Ind Prs ConNeg juoge
juohkit V Ind Prt Sg1 juhken
juohkit V Ind Prt Sg2 juhket
juohkit V Ind Prt Sg3 jugii
juohkit V Ind Prt Du1 jugiime
juohkit V Ind Prt Du2 jugiide
juohkit V Ind Prt Du3 jugiiga
juohkit V Ind Prt Pl1 jugiimet
juohkit V Ind Prt Pl2 jugiidet
juohkit V Ind Prt Pl3 juhke
juohkit V Ind Prt ConNeg juohkán
juohkit V Cond Prs Sg1 juogášin juogášedjen juogálin juogáledjen
juohkit V Cond Prs Sg2 juogášit juogášedjet juogálit juogáledjet
juohkit V Cond Prs Sg3 juogášii juogálii
juohkit V Cond Prs Du1 juogášeimme juogáleimme
juohkit V Cond Prs Du2 juogášeidde juogáleidde
juohkit V Cond Prs Du3 juogášeigga juogáleigga
juohkit V Cond Prs Pl1 juogášeimmet juogáleimmet
juohkit V Cond Prs Pl2 juogášeiddet juogáleiddet
juohkit V Cond Prs Pl3 juogáše juogášedje juogále juogáledje
juohkit V Cond Prs ConNeg juogáše juogále
juohkit V Imprt Sg1 juhkon
juohkit V Imprt Sg2 juoge
juohkit V Imprt Sg3 juhkos
juohkit V Imprt Du1 juohkku
juohkit V Imprt Du2 juohkki
juohkit V Imprt Du3 juhkoska
juohkit V Imprt Pl1 juhkot juohkkut
juohkit V Imprt Pl2 juhket juohkket juohkkit
juohkit V Imprt Pl3 juhkoset
juohkit V Imprt ConNeg juoge
juohkit V Pot Prs Sg1 jugežan
juohkit V Pot Prs Sg2 jugežat
juohkit V Pot Prs Sg3 jugeš jugeža
juohkit V Pot Prs Du1 jugežetne
juohkit V Pot Prs Du2 jugežeahppi
juohkit V Pot Prs Du3 jugežeaba
juohkit V Pot Prs Pl1 jugežit jugežat
juohkit V Pot Prs Pl2 jugežehpet
juohkit V Pot Prs Pl3 jugežit
juohkit V Pot Prs ConNeg jugeš
juohkit V PrfPrc juohkán
juohkit V PrsPrc juohkki
juohkit V Sup juogážit
juohkit V VAbess juogekeahttá juogekeahttájin juogehaga juogikeahttá juogikeahttájin juogihaga
juohkit V Ger juogedin juogediin juogedettiin juogidin juogidiin juogidettiin
juohkit V Ger PxSg1 juogedettiinan juogidettiinan
juohkit V Ger PxSg2 juogedettiinat juogidettiinat
juohkit V Ger PxSg3 juogedettiinis juogidettiinis
juohkit V Ger PxDu1 juogedettiineame juogidettiineame
juohkit V Ger PxDu2 juogedettiineatte juogidettiineatte
juohkit V Ger PxDu3 juogedettiineaskka juogidettiineaskka
juohkit V Ger PxPl1 juogedettiineamet juogidettiineamet
juohkit V Ger PxPl2 juogedettiineattet juogidettiineattet
juohkit V Ger PxPl3 juogedettiineaset juogidettiineaset
juohkit V Actio Nom juohkin
juohkit V Actio Gen juohkin
juohkit V Actio Loc juohkimis
juohkit V Actio Ess juohkimin juohkimen juohkime
juohkit V Actio Com juohkimiin



Morphological tags