The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

jorgalit: Verb (V)

jorgalit V Inf jorgalit
jorgalit V Ind Prs Sg1 jorgalan
jorgalit V Ind Prs Sg2 jorgalat
jorgalit V Ind Prs Sg3 jorgala
jorgalit V Ind Prs Du1 jorgaletne
jorgalit V Ind Prs Du2 jorgaleahppi
jorgalit V Ind Prs Du3 jorgaleaba
jorgalit V Ind Prs Pl1 jorgalit jorgalat
jorgalit V Ind Prs Pl2 jorgalehpet
jorgalit V Ind Prs Pl3 jorgalit
jorgalit V Ind Prs ConNeg jorgal
jorgalit V Ind Prt Sg1 jorgalin jorgaledjen
jorgalit V Ind Prt Sg2 jorgalit jorgaledjet
jorgalit V Ind Prt Sg3 jorgalii
jorgalit V Ind Prt Du1 jorgaleimme
jorgalit V Ind Prt Du2 jorgaleidde
jorgalit V Ind Prt Du3 jorgaleigga
jorgalit V Ind Prt Pl1 jorgaleimmet
jorgalit V Ind Prt Pl2 jorgaleiddet
jorgalit V Ind Prt Pl3 jorgale jorgaledje
jorgalit V Ind Prt ConNeg jorgalan
jorgalit V Cond Prs Sg1 jorgalivččen
jorgalit V Cond Prs Sg2 jorgalivččet
jorgalit V Cond Prs Sg3 jorgalivččii
jorgalit V Cond Prs Du1 jorgalivččiime
jorgalit V Cond Prs Du2 jorgalivččiide
jorgalit V Cond Prs Du3 jorgalivččiiga
jorgalit V Cond Prs Pl1 jorgalivččiimet
jorgalit V Cond Prs Pl2 jorgalivččiidet
jorgalit V Cond Prs Pl3 jorgalivčče
jorgalit V Cond Prs ConNeg jorgalivčče
jorgalit V Imprt Sg1 jorgalehkon
jorgalit V Imprt Sg2 jorgal
jorgalit V Imprt Sg3 jorgalus jorgalehkos
jorgalit V Imprt Du1 jorgaleadnu
jorgalit V Imprt Du2 jorgaleahkki
jorgalit V Imprt Du3 jorgalehkoska
jorgalit V Imprt Pl1 jorgalehkot jorgaleatnot
jorgalit V Imprt Pl2 jorgalehket
jorgalit V Imprt Pl3 jorgalehkoset
jorgalit V Imprt ConNeg jorgal
jorgalit V Pot Prs Sg1 jorgaleaččan
jorgalit V Pot Prs Sg2 jorgaleaččat
jorgalit V Pot Prs Sg3 jorgaleš jorgaleaš jorgaleažžá
jorgalit V Pot Prs Du1 jorgaležže
jorgalit V Pot Prs Du2 jorgaleažžabeahtti
jorgalit V Pot Prs Du3 jorgaleažžaba
jorgalit V Pot Prs Pl1 jorgaleažžat
jorgalit V Pot Prs Pl2 jorgaleažžabehtet
jorgalit V Pot Prs Pl3 jorgaležžet
jorgalit V Pot Prs ConNeg jorgaleš jorgaleaš jorgaleačča
jorgalit V Pot Prt Sg1 jorgaležžen
jorgalit V Pot Prt Sg2 jorgaležžet
jorgalit V Pot Prt Sg3 jorgaleaččai
jorgalit V Pot Prt Du1 jorgaleaččaime
jorgalit V Pot Prt Du2 jorgaleaččaide
jorgalit V Pot Prt Du3 jorgaleaččaiga
jorgalit V Pot Prt Pl1 jorgaleaččaimet
jorgalit V Pot Prt Pl2 jorgaleaččaidet
jorgalit V Pot Prt Pl3 jorgaležže
jorgalit V PrfPrc jorgalan
jorgalit V PrsPrc jorgaleaddji
jorgalit V Sup jorgaleažžat
jorgalit V VAbess jorgalkeahttá jorgalkeahttájin jorgalhaga
jorgalit V Ger jorgalettiin
jorgalit V Ger PxSg1 jorgalettiinan
jorgalit V Ger PxSg2 jorgalettiinat
jorgalit V Ger PxSg3 jorgalettiinis
jorgalit V Ger PxDu1 jorgalettiineame
jorgalit V Ger PxDu2 jorgalettiineatte
jorgalit V Ger PxDu3 jorgalettiineaskka
jorgalit V Ger PxPl1 jorgalettiineamet
jorgalit V Ger PxPl2 jorgalettiineattet
jorgalit V Ger PxPl3 jorgalettiineaset
jorgalit V Actio Nom jorgalan
jorgalit V Actio Gen jorgalan
jorgalit V Actio Loc jorgaleamis jorgaleames
jorgalit V Actio Ess jorgaleamen jorgaleame
jorgalit V Actio Com jorgalemiin



Morphological tags