The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

jorbet: Verb (V)

jorbet V Inf jorbet
jorbet V Ind Prs Sg1 jorben
jorbet V Ind Prs Sg2 jorbet
jorbet V Ind Prs Sg3 jorbe
jorbet V Ind Prs Du1 jorbejetne
jorbet V Ind Prs Du2 jorbebeahtti
jorbet V Ind Prs Du3 jorbeba
jorbet V Ind Prs Pl1 jorbet
jorbet V Ind Prs Pl2 jorbebehtet
jorbet V Ind Prs Pl3 jorbejit
jorbet V Ind Prs ConNeg jorbe
jorbet V Ind Prt Sg1 jorbejin jorbejedjen
jorbet V Ind Prt Sg2 jorbejit jorbejedjet
jorbet V Ind Prt Sg3 jorbii
jorbet V Ind Prt Du1 jorbiime
jorbet V Ind Prt Du2 jorbiide
jorbet V Ind Prt Du3 jorbiiga
jorbet V Ind Prt Pl1 jorbiimet
jorbet V Ind Prt Pl2 jorbiidet
jorbet V Ind Prt Pl3 jorbeje jorbejedje
jorbet V Ind Prt ConNeg jorben
jorbet V Cond Prs Sg1 jorbešin jorbešedjen jorbelin jorbeledjen
jorbet V Cond Prs Sg2 jorbešit jorbešedjet jorbelit jorbeledjet
jorbet V Cond Prs Sg3 jorbešii jorbelii
jorbet V Cond Prs Du1 jorbešeimme jorbeleimme
jorbet V Cond Prs Du2 jorbešeidde jorbeleidde
jorbet V Cond Prs Du3 jorbešeigga jorbeleigga
jorbet V Cond Prs Pl1 jorbešeimmet jorbeleimmet
jorbet V Cond Prs Pl2 jorbešeiddet jorbeleiddet
jorbet V Cond Prs Pl3 jorbeše jorbešedje jorbele jorbeledje
jorbet V Cond Prs ConNeg jorbeše jorbele
jorbet V Imprt Sg1 jorbejehkon
jorbet V Imprt Sg2 jorbe
jorbet V Imprt Sg3 jorbejus jorbejehkos
jorbet V Imprt Du1 jorbejeadnu jorbejeahkku
jorbet V Imprt Du2 jorbejeahkki
jorbet V Imprt Du3 jorbejehkoska
jorbet V Imprt Pl1 jorbejehkot jorbejednot jorbejeatnot jorbejeahkkot
jorbet V Imprt Pl2 jorbejehket
jorbet V Imprt Pl3 jorbejehkoset
jorbet V Imprt ConNeg jorbe
jorbet V Pot Prs Sg1 jorbežan
jorbet V Pot Prs Sg2 jorbežat
jorbet V Pot Prs Sg3 jorbeš jorbeža
jorbet V Pot Prs Du1 jorbežetne
jorbet V Pot Prs Du2 jorbežeahppi
jorbet V Pot Prs Du3 jorbežeaba
jorbet V Pot Prs Pl1 jorbežit jorbežat
jorbet V Pot Prs Pl2 jorbežehpet
jorbet V Pot Prs Pl3 jorbežit
jorbet V Pot Prs ConNeg jorbeš
jorbet V PrfPrc jorben
jorbet V PrsPrc jorbejeaddji
jorbet V Sup jorbežit
jorbet V VAbess jorbekeahttá jorbekeahttájin jorbehaga
jorbet V Ger jorbedin jorbediin jorbedettiin
jorbet V Ger PxSg1 jorbedettiinan
jorbet V Ger PxSg2 jorbedettiinat
jorbet V Ger PxSg3 jorbedettiinis
jorbet V Ger PxDu1 jorbedettiineame
jorbet V Ger PxDu2 jorbedettiineatte
jorbet V Ger PxDu3 jorbedettiineaskka
jorbet V Ger PxPl1 jorbedettiineamet
jorbet V Ger PxPl2 jorbedettiineattet
jorbet V Ger PxPl3 jorbedettiineaset
jorbet V Actio Nom jorben
jorbet V Actio Gen jorben
jorbet V Actio Loc jorbemis
jorbet V Actio Ess jorbemin jorbemen jorbeme
jorbet V Actio Com jorbemiin



Morphological tags