The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

jiekkaldit: Verb (V)

jiekkaldit V Inf jiekkaldit
jiekkaldit V Ind Prs Sg3 jiekkalda
jiekkaldit V Ind Prs Du3 jiekkaldeaba
jiekkaldit V Ind Prs Pl3 jiekkaldit
jiekkaldit V Ind Prs ConNeg jiekkal
jiekkaldit V Ind Prt Sg3 jiekkaldii
jiekkaldit V Ind Prt Du3 jiekkaldeigga
jiekkaldit V Ind Prt Pl3 jiekkalde jiekkaldedje
jiekkaldit V Ind Prt ConNeg jiekkaldan
jiekkaldit V Cond Prs Sg3 jiekkaldivččii
jiekkaldit V Cond Prs Du3 jiekkaldivččiiga
jiekkaldit V Cond Prs Pl3 jiekkaldivčče
jiekkaldit V Cond Prs ConNeg jiekkaldivčče
jiekkaldit V Pot Prs Sg3 jiekkaldeš jiekkaldeaš jiekkaldeažžá
jiekkaldit V Pot Prs Du3 jiekkaldeažžaba
jiekkaldit V Pot Prs Pl3 jiekkaldežžet
jiekkaldit V Pot Prs ConNeg jiekkaldeš jiekkaldeaš jiekkaldeačča
jiekkaldit V Pot Prt Sg3 jiekkaldeaččai
jiekkaldit V Pot Prt Du3 jiekkaldeaččaiga
jiekkaldit V Pot Prt Pl3 jiekkaldežže
jiekkaldit V PrfPrc jiekkaldan
jiekkaldit V PrsPrc jiekkaldeaddji
jiekkaldit V Sup jiekkaldeažžat
jiekkaldit V VAbess jiekkalkeahttá jiekkalkeahttájin jiekkalhaga
jiekkaldit V Ger jiekkaldettiin
jiekkaldit V Ger PxSg1 jiekkaldettiinan
jiekkaldit V Ger PxSg2 jiekkaldettiinat
jiekkaldit V Ger PxSg3 jiekkaldettiinis
jiekkaldit V Ger PxDu1 jiekkaldettiineame
jiekkaldit V Ger PxDu2 jiekkaldettiineatte
jiekkaldit V Ger PxDu3 jiekkaldettiineaskka
jiekkaldit V Ger PxPl1 jiekkaldettiineamet
jiekkaldit V Ger PxPl2 jiekkaldettiineattet
jiekkaldit V Ger PxPl3 jiekkaldettiineaset
jiekkaldit V Actio Nom jiekkaldan
jiekkaldit V Actio Gen jiekkaldan
jiekkaldit V Actio Loc jiekkaldeamis jiekkaldeames
jiekkaldit V Actio Ess jiekkaldeamen jiekkaldeame
jiekkaldit V Actio Com jiekkaldemiin



Morphological tags