The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

ihttot: Verb (V)

ihttot V Inf ihttot
ihttot V Ind Prs Sg1 ihtton
ihttot V Ind Prs Sg2 ihttot
ihttot V Ind Prs Sg3 ihtto
ihttot V Ind Prs Du1 ihttojetne
ihttot V Ind Prs Du2 ihttobeahtti
ihttot V Ind Prs Du3 ihttoba
ihttot V Ind Prs Pl1 ihttot
ihttot V Ind Prs Pl2 ihttobehtet
ihttot V Ind Prs Pl3 ihttojit
ihttot V Ind Prs ConNeg ihtto
ihttot V Ind Prt Sg1 ihttojin ihttojedjen
ihttot V Ind Prt Sg2 ihttojit ihttojedjet
ihttot V Ind Prt Sg3 ihttui
ihttot V Ind Prt Du1 ihttuime
ihttot V Ind Prt Du2 ihttuide
ihttot V Ind Prt Du3 ihttuiga
ihttot V Ind Prt Pl1 ihttuimet
ihttot V Ind Prt Pl2 ihttuidet
ihttot V Ind Prt Pl3 ihttoje ihttojedje
ihttot V Ind Prt ConNeg ihtton
ihttot V Cond Prs Sg1 ihttošin ihttošedjen ihttolin ihttoledjen
ihttot V Cond Prs Sg2 ihttošit ihttošedjet ihttolit ihttoledjet
ihttot V Cond Prs Sg3 ihttošii ihttolii
ihttot V Cond Prs Du1 ihttošeimme ihttoleimme
ihttot V Cond Prs Du2 ihttošeidde ihttoleidde
ihttot V Cond Prs Du3 ihttošeigga ihttoleigga
ihttot V Cond Prs Pl1 ihttošeimmet ihttoleimmet
ihttot V Cond Prs Pl2 ihttošeiddet ihttoleiddet
ihttot V Cond Prs Pl3 ihttoše ihttošedje ihttole ihttoledje
ihttot V Cond Prs ConNeg ihttoše ihttole
ihttot V Imprt Sg1 ihttojehkon
ihttot V Imprt Sg2 ihtto
ihttot V Imprt Sg3 ihttojus ihttojehkos
ihttot V Imprt Du1 ihttojeadnu ihttojeahkku
ihttot V Imprt Du2 ihttojeahkki
ihttot V Imprt Du3 ihttojehkoska
ihttot V Imprt Pl1 ihttojehkot ihttojednot ihttojeatnot ihttojeahkkot
ihttot V Imprt Pl2 ihttojehket
ihttot V Imprt Pl3 ihttojehkoset
ihttot V Imprt ConNeg ihtto
ihttot V Pot Prs Sg1 ihttožan
ihttot V Pot Prs Sg2 ihttožat
ihttot V Pot Prs Sg3 ihttoš ihttoža
ihttot V Pot Prs Du1 ihttožetne
ihttot V Pot Prs Du2 ihttožeahppi
ihttot V Pot Prs Du3 ihttožeaba
ihttot V Pot Prs Pl1 ihttožit ihttožat
ihttot V Pot Prs Pl2 ihttožehpet
ihttot V Pot Prs Pl3 ihttožit
ihttot V Pot Prs ConNeg ihttoš
ihttot V PrfPrc ihtton
ihttot V PrsPrc ihttojeaddji
ihttot V VAbess ihttokeahttá ihttokeahttájin ihttohaga
ihttot V Ger ihttodin ihttodiin ihttodettiin
ihttot V Ger PxSg1 ihttodettiinan
ihttot V Ger PxSg2 ihttodettiinat
ihttot V Ger PxSg3 ihttodettiinis
ihttot V Ger PxDu1 ihttodettiineame
ihttot V Ger PxDu2 ihttodettiineatte
ihttot V Ger PxDu3 ihttodettiineaskka
ihttot V Ger PxPl1 ihttodettiineamet
ihttot V Ger PxPl2 ihttodettiineattet
ihttot V Ger PxPl3 ihttodettiineaset
ihttot V Actio Nom ihtton
ihttot V Actio Gen ihtton
ihttot V Actio Loc ihttomis
ihttot V Actio Ess ihttomin ihttomen ihttome
ihttot V Actio Com ihttomiin



Morphological tags