The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

ihtaluvvat: Verb (V)

ihtaluvvat V Inf ihtaluvvat
ihtaluvvat V Ind Prs Sg1 ihtaluvan
ihtaluvvat V Ind Prs Sg2 ihtaluvat
ihtaluvvat V Ind Prs Sg3 ihtaluvvá
ihtaluvvat V Ind Prs Du1 ihtaluvve
ihtaluvvat V Ind Prs Du2 ihtaluvvabeahtti
ihtaluvvat V Ind Prs Du3 ihtaluvvaba
ihtaluvvat V Ind Prs Pl1 ihtaluvvat
ihtaluvvat V Ind Prs Pl2 ihtaluvvabehtet
ihtaluvvat V Ind Prs Pl3 ihtaluvvet
ihtaluvvat V Ind Prs ConNeg ihtaluva
ihtaluvvat V Ind Prt Sg1 ihtaluvven
ihtaluvvat V Ind Prt Sg2 ihtaluvvet
ihtaluvvat V Ind Prt Sg3 ihtaluvai
ihtaluvvat V Ind Prt Du1 ihtaluvaime
ihtaluvvat V Ind Prt Du2 ihtaluvaide
ihtaluvvat V Ind Prt Du3 ihtaluvaiga
ihtaluvvat V Ind Prt Pl1 ihtaluvaimet
ihtaluvvat V Ind Prt Pl2 ihtaluvaidet
ihtaluvvat V Ind Prt Pl3 ihtaluvve
ihtaluvvat V Ind Prt ConNeg ihtaluvvan
ihtaluvvat V Cond Prs Sg1 ihtaluvašin ihtaluvašedjen ihtaluvalin ihtaluvaledjen
ihtaluvvat V Cond Prs Sg2 ihtaluvašit ihtaluvašedjet ihtaluvalit ihtaluvaledjet
ihtaluvvat V Cond Prs Sg3 ihtaluvašii ihtaluvalii
ihtaluvvat V Cond Prs Du1 ihtaluvašeimme ihtaluvaleimme
ihtaluvvat V Cond Prs Du2 ihtaluvašeidde ihtaluvaleidde
ihtaluvvat V Cond Prs Du3 ihtaluvašeigga ihtaluvaleigga
ihtaluvvat V Cond Prs Pl1 ihtaluvašeimmet ihtaluvaleimmet
ihtaluvvat V Cond Prs Pl2 ihtaluvašeiddet ihtaluvaleiddet
ihtaluvvat V Cond Prs Pl3 ihtaluvaše ihtaluvašedje ihtaluvale ihtaluvaledje
ihtaluvvat V Cond Prs ConNeg ihtaluvaše ihtaluvale
ihtaluvvat V Imprt Sg2 ihtaluva
ihtaluvvat V Imprt Sg3 ihtaluvvos
ihtaluvvat V Imprt Du1 ihtaluvvu
ihtaluvvat V Imprt Du2 ihtaluvvi
ihtaluvvat V Imprt Du3 ihtaluvvoska
ihtaluvvat V Imprt Pl2 ihtaluvvit ihtaluvvet
ihtaluvvat V Imprt Pl3 ihtaluvvoset
ihtaluvvat V Imprt ConNeg ihtaluva
ihtaluvvat V Pot Prs Sg1 ihtaluvažan
ihtaluvvat V Pot Prs Sg2 ihtaluvažat
ihtaluvvat V Pot Prs Sg3 ihtaluvaš ihtaluvaža
ihtaluvvat V Pot Prs Du1 ihtaluvažetne
ihtaluvvat V Pot Prs Du2 ihtaluvažeahppi
ihtaluvvat V Pot Prs Du3 ihtaluvažeaba
ihtaluvvat V Pot Prs Pl1 ihtaluvažit ihtaluvažat
ihtaluvvat V Pot Prs Pl2 ihtaluvažehpet
ihtaluvvat V Pot Prs Pl3 ihtaluvažit
ihtaluvvat V Pot Prs ConNeg ihtaluvaš
ihtaluvvat V PrfPrc ihtaluvvan
ihtaluvvat V PrsPrc ihtaluvvi
ihtaluvvat V VAbess ihtaluvakeahttá ihtaluvakeahttájin ihtaluvahaga
ihtaluvvat V Ger ihtaluvadin ihtaluvadiin ihtaluvadettiin
ihtaluvvat V Ger PxSg1 ihtaluvadettiinan
ihtaluvvat V Ger PxSg2 ihtaluvadettiinat
ihtaluvvat V Ger PxSg3 ihtaluvadettiinis
ihtaluvvat V Ger PxDu1 ihtaluvadettiineame
ihtaluvvat V Ger PxDu2 ihtaluvadettiineatte
ihtaluvvat V Ger PxDu3 ihtaluvadettiineaskka
ihtaluvvat V Ger PxPl1 ihtaluvadettiineamet
ihtaluvvat V Ger PxPl2 ihtaluvadettiineattet
ihtaluvvat V Ger PxPl3 ihtaluvadettiineaset
ihtaluvvat V Actio Nom ihtaluvvan
ihtaluvvat V Actio Gen ihtaluvvan
ihtaluvvat V Actio Loc ihtaluvvamis
ihtaluvvat V Actio Ess ihtaluvvamin ihtaluvvamen ihtaluvvame
ihtaluvvat V Actio Com ihtaluvvamiin



Morphological tags