The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

heivetmeahttun: Adjective (A)

heivetmeahttun A Attr heivetmeahttun
heivetmeahttun A Der/Comp A Attr heivetmeahttusit heivetmeahttusut heivetmeahttuset heivetmeahttusat
heivetmeahttun A Der/Superl A Attr heivetmeahttuseamos heivetmeahttusamos
heivetmeahttun A Sg Nom heivetmeahttun
heivetmeahttun A Sg Gen heivetmeahttun heivetmeahttuma
heivetmeahttun A Sg Acc heivetmeahttun heivetmeahttuma
heivetmeahttun A Sg Ill heivetmeahttumii
heivetmeahttun A Sg Loc heivetmeahttumis
heivetmeahttun A Sg Com heivetmeahttumiin
heivetmeahttun A Pl Nom heivetmeahttumat
heivetmeahttun A Pl Gen heivetmeahttumiid
heivetmeahttun A Pl Acc heivetmeahttumiid
heivetmeahttun A Pl Ill heivetmeahttumiidda
heivetmeahttun A Pl Loc heivetmeahttumiin
heivetmeahttun A Pl Com heivetmeahttumiiguin
heivetmeahttun A Ess heivetmeahttumin
heivetmeahttun A Der/Comp A Ess heivetmeahttuseabbon heivetmeahttusabbon
heivetmeahttun A Der/Comp A Sg Nom heivetmeahttusit heivetmeahttusut heivetmeahttuset heivetmeahttuseabbo heivetmeahttusat heivetmeahttusabbo
heivetmeahttun A Der/Comp A Sg Gen heivetmeahttuseappo heivetmeahttusabbo
heivetmeahttun A Der/Comp A Sg Acc heivetmeahttuseappo heivetmeahttusabbo
heivetmeahttun A Der/Comp A Sg Ill heivetmeahttusebbui heivetmeahttusabbui
heivetmeahttun A Der/Comp A Sg Loc heivetmeahttuseappos heivetmeahttusabbos
heivetmeahttun A Der/Comp A Sg Com heivetmeahttuseappuin heivetmeahttusabbuin
heivetmeahttun A Der/Comp A Pl Nom heivetmeahttuseappot heivetmeahttusabbot
heivetmeahttun A Der/Comp A Pl Gen heivetmeahttuseappuid heivetmeahttusabbuid
heivetmeahttun A Der/Comp A Pl Acc heivetmeahttuseappuid heivetmeahttusabbuid
heivetmeahttun A Der/Comp A Pl Ill heivetmeahttuseappuide heivetmeahttusabbuide
heivetmeahttun A Der/Comp A Pl Loc heivetmeahttuseappuin heivetmeahttusabbuin
heivetmeahttun A Der/Comp A Pl Com heivetmeahttuseappuiguin heivetmeahttusabbuiguin
heivetmeahttun A Der/Superl A Ess heivetmeahttuseamosin heivetmeahttusamosin
heivetmeahttun A Der/Superl A Sg Nom heivetmeahttuseamos heivetmeahttusamos
heivetmeahttun A Der/Superl A Sg Gen heivetmeahttusepmosa heivetmeahttusamosa
heivetmeahttun A Der/Superl A Sg Acc heivetmeahttusepmosa heivetmeahttusamosa
heivetmeahttun A Der/Superl A Sg Ill heivetmeahttusepmosii heivetmeahttusamosii
heivetmeahttun A Der/Superl A Sg Loc heivetmeahttusepmosis heivetmeahttusamosis
heivetmeahttun A Der/Superl A Sg Com heivetmeahttusepmosiin heivetmeahttusamosiin
heivetmeahttun A Der/Superl A Pl Nom heivetmeahttusepmosat heivetmeahttusamosat
heivetmeahttun A Der/Superl A Pl Gen heivetmeahttusepmosiid heivetmeahttusamosiid
heivetmeahttun A Der/Superl A Pl Acc heivetmeahttusepmosiid heivetmeahttusamosiid
heivetmeahttun A Der/Superl A Pl Ill heivetmeahttusepmosiidda heivetmeahttusamosiidda
heivetmeahttun A Der/Superl A Pl Loc heivetmeahttusepmosiin heivetmeahttusamosiin
heivetmeahttun A Der/Superl A Pl Com heivetmeahttusepmosiiguin heivetmeahttusamosiiguin



Morphological tags