The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

heivehit: Verb (V)

heivehit V Inf heivehit
heivehit V Ind Prs Sg1 heivehan
heivehit V Ind Prs Sg2 heivehat
heivehit V Ind Prs Sg3 heiveha
heivehit V Ind Prs Du1 heivehetne
heivehit V Ind Prs Du2 heiveheahppi
heivehit V Ind Prs Du3 heiveheaba
heivehit V Ind Prs Pl1 heivehit heivehat
heivehit V Ind Prs Pl2 heivehehpet
heivehit V Ind Prs Pl3 heivehit
heivehit V Ind Prs ConNeg heivet
heivehit V Ind Prt Sg1 heivehin heivehedjen
heivehit V Ind Prt Sg2 heivehit heivehedjet
heivehit V Ind Prt Sg3 heivehii
heivehit V Ind Prt Du1 heiveheimme
heivehit V Ind Prt Du2 heiveheidde
heivehit V Ind Prt Du3 heiveheigga
heivehit V Ind Prt Pl1 heiveheimmet
heivehit V Ind Prt Pl2 heiveheiddet
heivehit V Ind Prt Pl3 heivehe heivehedje
heivehit V Ind Prt ConNeg heivehan
heivehit V Cond Prs Sg1 heivehivččen
heivehit V Cond Prs Sg2 heivehivččet
heivehit V Cond Prs Sg3 heivehivččii
heivehit V Cond Prs Du1 heivehivččiime
heivehit V Cond Prs Du2 heivehivččiide
heivehit V Cond Prs Du3 heivehivččiiga
heivehit V Cond Prs Pl1 heivehivččiimet
heivehit V Cond Prs Pl2 heivehivččiidet
heivehit V Cond Prs Pl3 heivehivčče
heivehit V Cond Prs ConNeg heivehivčče
heivehit V Imprt Sg1 heivehehkon
heivehit V Imprt Sg2 heivet
heivehit V Imprt Sg3 heivehus heivehehkos
heivehit V Imprt Du1 heiveheadnu
heivehit V Imprt Du2 heiveheahkki
heivehit V Imprt Du3 heivehehkoska
heivehit V Imprt Pl1 heivehehkot heiveheatnot
heivehit V Imprt Pl2 heivehehket
heivehit V Imprt Pl3 heivehehkoset
heivehit V Imprt ConNeg heivet
heivehit V Pot Prs Sg1 heiveheaččan
heivehit V Pot Prs Sg2 heiveheaččat
heivehit V Pot Prs Sg3 heiveheš heiveheaš heiveheažžá
heivehit V Pot Prs Du1 heivehežže
heivehit V Pot Prs Du2 heiveheažžabeahtti
heivehit V Pot Prs Du3 heiveheažžaba
heivehit V Pot Prs Pl1 heiveheažžat
heivehit V Pot Prs Pl2 heiveheažžabehtet
heivehit V Pot Prs Pl3 heivehežžet
heivehit V Pot Prs ConNeg heiveheš heiveheaš heiveheačča
heivehit V Pot Prt Sg1 heivehežžen
heivehit V Pot Prt Sg2 heivehežžet
heivehit V Pot Prt Sg3 heiveheaččai
heivehit V Pot Prt Du1 heiveheaččaime
heivehit V Pot Prt Du2 heiveheaččaide
heivehit V Pot Prt Du3 heiveheaččaiga
heivehit V Pot Prt Pl1 heiveheaččaimet
heivehit V Pot Prt Pl2 heiveheaččaidet
heivehit V Pot Prt Pl3 heivehežže
heivehit V PrfPrc heivehan
heivehit V PrsPrc heiveheaddji
heivehit V Sup heiveheažžat
heivehit V VAbess heivetkeahttá heivetkeahttájin heivethaga
heivehit V Ger heivehettiin
heivehit V Ger PxSg1 heivehettiinan
heivehit V Ger PxSg2 heivehettiinat
heivehit V Ger PxSg3 heivehettiinis
heivehit V Ger PxDu1 heivehettiineame
heivehit V Ger PxDu2 heivehettiineatte
heivehit V Ger PxDu3 heivehettiineaskka
heivehit V Ger PxPl1 heivehettiineamet
heivehit V Ger PxPl2 heivehettiineattet
heivehit V Ger PxPl3 heivehettiineaset
heivehit V Actio Nom heivehan
heivehit V Actio Gen heivehan
heivehit V Actio Loc heiveheamis heiveheames
heivehit V Actio Ess heiveheamen heiveheame
heivehit V Actio Com heivehemiin



Morphological tags