The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

hehttet: Verb (V)

hehttet V Inf hehttet
hehttet V Ind Prs Sg1 hehtten
hehttet V Ind Prs Sg2 hehttet
hehttet V Ind Prs Sg3 hehtte
hehttet V Ind Prs Du1 hehttejetne
hehttet V Ind Prs Du2 hehttebeahtti
hehttet V Ind Prs Du3 hehtteba
hehttet V Ind Prs Pl1 hehttet
hehttet V Ind Prs Pl2 hehttebehtet
hehttet V Ind Prs Pl3 hehttejit
hehttet V Ind Prs ConNeg hehtte
hehttet V Ind Prt Sg1 hehttejin hehttejedjen
hehttet V Ind Prt Sg2 hehttejit hehttejedjet
hehttet V Ind Prt Sg3 hehttii
hehttet V Ind Prt Du1 hehttiime
hehttet V Ind Prt Du2 hehttiide
hehttet V Ind Prt Du3 hehttiiga
hehttet V Ind Prt Pl1 hehttiimet
hehttet V Ind Prt Pl2 hehttiidet
hehttet V Ind Prt Pl3 hehtteje hehttejedje
hehttet V Ind Prt ConNeg hehtten
hehttet V Cond Prs Sg1 hehttešin hehttešedjen hehttelin hehtteledjen
hehttet V Cond Prs Sg2 hehttešit hehttešedjet hehttelit hehtteledjet
hehttet V Cond Prs Sg3 hehttešii hehttelii
hehttet V Cond Prs Du1 hehttešeimme hehtteleimme
hehttet V Cond Prs Du2 hehttešeidde hehtteleidde
hehttet V Cond Prs Du3 hehttešeigga hehtteleigga
hehttet V Cond Prs Pl1 hehttešeimmet hehtteleimmet
hehttet V Cond Prs Pl2 hehttešeiddet hehtteleiddet
hehttet V Cond Prs Pl3 hehtteše hehttešedje hehttele hehtteledje
hehttet V Cond Prs ConNeg hehtteše hehttele
hehttet V Imprt Sg1 hehttejehkon
hehttet V Imprt Sg2 hehtte
hehttet V Imprt Sg3 hehttejus hehttejehkos
hehttet V Imprt Du1 hehttejeadnu hehttejeahkku
hehttet V Imprt Du2 hehttejeahkki
hehttet V Imprt Du3 hehttejehkoska
hehttet V Imprt Pl1 hehttejehkot hehttejednot hehttejeatnot hehttejeahkkot
hehttet V Imprt Pl2 hehttejehket
hehttet V Imprt Pl3 hehttejehkoset
hehttet V Imprt ConNeg hehtte
hehttet V Pot Prs Sg1 hehttežan
hehttet V Pot Prs Sg2 hehttežat
hehttet V Pot Prs Sg3 hehtteš hehtteža
hehttet V Pot Prs Du1 hehttežetne
hehttet V Pot Prs Du2 hehttežeahppi
hehttet V Pot Prs Du3 hehttežeaba
hehttet V Pot Prs Pl1 hehttežit hehttežat
hehttet V Pot Prs Pl2 hehttežehpet
hehttet V Pot Prs Pl3 hehttežit
hehttet V Pot Prs ConNeg hehtteš
hehttet V PrfPrc hehtten
hehttet V PrsPrc hehttejeaddji
hehttet V Sup hehttežit
hehttet V VAbess hehttekeahttá hehttekeahttájin hehttehaga
hehttet V Ger hehttedin hehttediin hehttedettiin
hehttet V Ger PxSg1 hehttedettiinan
hehttet V Ger PxSg2 hehttedettiinat
hehttet V Ger PxSg3 hehttedettiinis
hehttet V Ger PxDu1 hehttedettiineame
hehttet V Ger PxDu2 hehttedettiineatte
hehttet V Ger PxDu3 hehttedettiineaskka
hehttet V Ger PxPl1 hehttedettiineamet
hehttet V Ger PxPl2 hehttedettiineattet
hehttet V Ger PxPl3 hehttedettiineaset
hehttet V Actio Nom hehtten
hehttet V Actio Gen hehtten
hehttet V Actio Loc hehttemis
hehttet V Actio Ess hehttemin hehttemen hehtteme
hehttet V Actio Com hehttemiin



Morphological tags