The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

gieggat: Verb (V)

gieggat V Inf gieggat
gieggat V Ind Prs Sg3 gieggá
gieggat V Ind Prs Du3 gieggaba
gieggat V Ind Prs Pl3 gigget
gieggat V Ind Prs ConNeg giekka
gieggat V Ind Prt Sg3 giekkai
gieggat V Ind Prt Du3 giekkaiga
gieggat V Ind Prt Pl3 gigge
gieggat V Ind Prt ConNeg gieggan
gieggat V Cond Prs Sg3 giekkašii giekkalii
gieggat V Cond Prs Du3 giekkašeigga giekkaleigga
gieggat V Cond Prs Pl3 giekkaše giekkašedje giekkale giekkaledje
gieggat V Cond Prs ConNeg giekkaše giekkale
gieggat V Imprt Sg3 giggos
gieggat V Pot Prs Sg3 giekkaš giekkaža
gieggat V Pot Prs Du3 giekkažeaba
gieggat V Pot Prs Pl3 giekkažit
gieggat V Pot Prs ConNeg giekkaš
gieggat V PrfPrc gieggan
gieggat V PrsPrc gieggi
gieggat V Sup giekkažit
gieggat V VAbess giekkakeahttá giekkakeahttájin giekkahaga
gieggat V Ger giekkadin giekkadiin giekkadettiin
gieggat V Ger PxSg1 giekkadettiinan
gieggat V Ger PxSg2 giekkadettiinat
gieggat V Ger PxSg3 giekkadettiinis
gieggat V Ger PxDu1 giekkadettiineame
gieggat V Ger PxDu2 giekkadettiineatte
gieggat V Ger PxDu3 giekkadettiineaskka
gieggat V Ger PxPl1 giekkadettiineamet
gieggat V Ger PxPl2 giekkadettiineattet
gieggat V Ger PxPl3 giekkadettiineaset
gieggat V Actio Nom gieggan
gieggat V Actio Gen gieggan
gieggat V Actio Loc gieggamis
gieggat V Actio Ess gieggamin gieggamen gieggame
gieggat V Actio Com gieggamiin



Morphological tags