The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

giddet: Verb (V)

giddet V Inf giddet
giddet V Ind Prs Sg1 gidden
giddet V Ind Prs Sg2 giddet
giddet V Ind Prs Sg3 gidde
giddet V Ind Prs Du1 giddejetne
giddet V Ind Prs Du2 giddebeahtti
giddet V Ind Prs Du3 giddeba
giddet V Ind Prs Pl1 giddet
giddet V Ind Prs Pl2 giddebehtet
giddet V Ind Prs Pl3 giddejit
giddet V Ind Prs ConNeg gidde
giddet V Ind Prt Sg1 giddejin giddejedjen
giddet V Ind Prt Sg2 giddejit giddejedjet
giddet V Ind Prt Sg3 giddii
giddet V Ind Prt Du1 giddiime
giddet V Ind Prt Du2 giddiide
giddet V Ind Prt Du3 giddiiga
giddet V Ind Prt Pl1 giddiimet
giddet V Ind Prt Pl2 giddiidet
giddet V Ind Prt Pl3 giddeje giddejedje
giddet V Ind Prt ConNeg gidden
giddet V Cond Prs Sg1 giddešin giddešedjen giddelin giddeledjen
giddet V Cond Prs Sg2 giddešit giddešedjet giddelit giddeledjet
giddet V Cond Prs Sg3 giddešii giddelii
giddet V Cond Prs Du1 giddešeimme giddeleimme
giddet V Cond Prs Du2 giddešeidde giddeleidde
giddet V Cond Prs Du3 giddešeigga giddeleigga
giddet V Cond Prs Pl1 giddešeimmet giddeleimmet
giddet V Cond Prs Pl2 giddešeiddet giddeleiddet
giddet V Cond Prs Pl3 giddeše giddešedje giddele giddeledje
giddet V Cond Prs ConNeg giddeše giddele
giddet V Imprt Sg1 giddejehkon
giddet V Imprt Sg2 gidde
giddet V Imprt Sg3 giddejus giddejehkos
giddet V Imprt Du1 giddejeadnu giddejeahkku
giddet V Imprt Du2 giddejeahkki
giddet V Imprt Du3 giddejehkoska
giddet V Imprt Pl1 giddejehkot giddejednot giddejeatnot giddejeahkkot
giddet V Imprt Pl2 giddejehket
giddet V Imprt Pl3 giddejehkoset
giddet V Imprt ConNeg gidde
giddet V Pot Prs Sg1 giddežan
giddet V Pot Prs Sg2 giddežat
giddet V Pot Prs Sg3 giddeš giddeža
giddet V Pot Prs Du1 giddežetne
giddet V Pot Prs Du2 giddežeahppi
giddet V Pot Prs Du3 giddežeaba
giddet V Pot Prs Pl1 giddežit giddežat
giddet V Pot Prs Pl2 giddežehpet
giddet V Pot Prs Pl3 giddežit
giddet V Pot Prs ConNeg giddeš
giddet V PrfPrc gidden
giddet V PrsPrc giddejeaddji
giddet V Sup giddežit
giddet V VAbess giddekeahttá giddekeahttájin giddehaga
giddet V Ger giddedin giddediin giddedettiin
giddet V Ger PxSg1 giddedettiinan
giddet V Ger PxSg2 giddedettiinat
giddet V Ger PxSg3 giddedettiinis
giddet V Ger PxDu1 giddedettiineame
giddet V Ger PxDu2 giddedettiineatte
giddet V Ger PxDu3 giddedettiineaskka
giddet V Ger PxPl1 giddedettiineamet
giddet V Ger PxPl2 giddedettiineattet
giddet V Ger PxPl3 giddedettiineaset
giddet V Actio Nom gidden
giddet V Actio Gen gidden
giddet V Actio Loc giddemis
giddet V Actio Ess giddemin giddemen giddeme
giddet V Actio Com giddemiin



Morphological tags