The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

geavahit: Verb (V)

geavahit V Inf geavahit
geavahit V Ind Prs Sg1 geavahan
geavahit V Ind Prs Sg2 geavahat
geavahit V Ind Prs Sg3 geavaha
geavahit V Ind Prs Du1 geavahetne
geavahit V Ind Prs Du2 geavaheahppi
geavahit V Ind Prs Du3 geavaheaba
geavahit V Ind Prs Pl1 geavahit geavahat
geavahit V Ind Prs Pl2 geavahehpet
geavahit V Ind Prs Pl3 geavahit
geavahit V Ind Prs ConNeg geavat
geavahit V Ind Prt Sg1 geavahin geavahedjen
geavahit V Ind Prt Sg2 geavahit geavahedjet
geavahit V Ind Prt Sg3 geavahii
geavahit V Ind Prt Du1 geavaheimme
geavahit V Ind Prt Du2 geavaheidde
geavahit V Ind Prt Du3 geavaheigga
geavahit V Ind Prt Pl1 geavaheimmet
geavahit V Ind Prt Pl2 geavaheiddet
geavahit V Ind Prt Pl3 geavahe geavahedje
geavahit V Ind Prt ConNeg geavahan
geavahit V Cond Prs Sg1 geavahivččen
geavahit V Cond Prs Sg2 geavahivččet
geavahit V Cond Prs Sg3 geavahivččii
geavahit V Cond Prs Du1 geavahivččiime
geavahit V Cond Prs Du2 geavahivččiide
geavahit V Cond Prs Du3 geavahivččiiga
geavahit V Cond Prs Pl1 geavahivččiimet
geavahit V Cond Prs Pl2 geavahivččiidet
geavahit V Cond Prs Pl3 geavahivčče
geavahit V Cond Prs ConNeg geavahivčče
geavahit V Imprt Sg1 geavahehkon
geavahit V Imprt Sg2 geavat
geavahit V Imprt Sg3 geavahus geavahehkos
geavahit V Imprt Du1 geavaheadnu
geavahit V Imprt Du2 geavaheahkki
geavahit V Imprt Du3 geavahehkoska
geavahit V Imprt Pl1 geavahehkot geavaheatnot
geavahit V Imprt Pl2 geavahehket
geavahit V Imprt Pl3 geavahehkoset
geavahit V Imprt ConNeg geavat
geavahit V Pot Prs Sg1 geavaheaččan
geavahit V Pot Prs Sg2 geavaheaččat
geavahit V Pot Prs Sg3 geavaheš geavaheaš geavaheažžá
geavahit V Pot Prs Du1 geavahežže
geavahit V Pot Prs Du2 geavaheažžabeahtti
geavahit V Pot Prs Du3 geavaheažžaba
geavahit V Pot Prs Pl1 geavaheažžat
geavahit V Pot Prs Pl2 geavaheažžabehtet
geavahit V Pot Prs Pl3 geavahežžet
geavahit V Pot Prs ConNeg geavaheš geavaheaš geavaheačča
geavahit V Pot Prt Sg1 geavahežžen
geavahit V Pot Prt Sg2 geavahežžet
geavahit V Pot Prt Sg3 geavaheaččai
geavahit V Pot Prt Du1 geavaheaččaime
geavahit V Pot Prt Du2 geavaheaččaide
geavahit V Pot Prt Du3 geavaheaččaiga
geavahit V Pot Prt Pl1 geavaheaččaimet
geavahit V Pot Prt Pl2 geavaheaččaidet
geavahit V Pot Prt Pl3 geavahežže
geavahit V PrfPrc geavahan
geavahit V PrsPrc geavaheaddji
geavahit V Sup geavaheažžat
geavahit V VAbess geavatkeahttá geavatkeahttájin geavathaga
geavahit V Ger geavahettiin
geavahit V Ger PxSg1 geavahettiinan
geavahit V Ger PxSg2 geavahettiinat
geavahit V Ger PxSg3 geavahettiinis
geavahit V Ger PxDu1 geavahettiineame
geavahit V Ger PxDu2 geavahettiineatte
geavahit V Ger PxDu3 geavahettiineaskka
geavahit V Ger PxPl1 geavahettiineamet
geavahit V Ger PxPl2 geavahettiineattet
geavahit V Ger PxPl3 geavahettiineaset
geavahit V Actio Nom geavahan
geavahit V Actio Gen geavahan
geavahit V Actio Loc geavaheamis geavaheames
geavahit V Actio Ess geavaheamen geavaheame
geavahit V Actio Com geavahemiin



Morphological tags