The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

geassit: Verb (V)

geassit V Inf geassit
geassit V Ind Prs Sg1 geasán
geassit V Ind Prs Sg2 geasát
geassit V Ind Prs Sg3 geassá
geassit V Ind Prs Du1 gesse
geassit V Ind Prs Du2 geassibeahtti
geassit V Ind Prs Du3 geassiba
geassit V Ind Prs Pl1 geassit
geassit V Ind Prs Pl2 geassibehtet
geassit V Ind Prs Pl3 gesset
geassit V Ind Prs ConNeg gease
geassit V Ind Prt Sg1 gessen
geassit V Ind Prt Sg2 gesset
geassit V Ind Prt Sg3 gesii
geassit V Ind Prt Du1 gesiime
geassit V Ind Prt Du2 gesiide
geassit V Ind Prt Du3 gesiiga
geassit V Ind Prt Pl1 gesiimet
geassit V Ind Prt Pl2 gesiidet
geassit V Ind Prt Pl3 gesse
geassit V Ind Prt ConNeg geassán
geassit V Cond Prs Sg1 geasášin geasášedjen geasálin geasáledjen
geassit V Cond Prs Sg2 geasášit geasášedjet geasálit geasáledjet
geassit V Cond Prs Sg3 geasášii geasálii
geassit V Cond Prs Du1 geasášeimme geasáleimme
geassit V Cond Prs Du2 geasášeidde geasáleidde
geassit V Cond Prs Du3 geasášeigga geasáleigga
geassit V Cond Prs Pl1 geasášeimmet geasáleimmet
geassit V Cond Prs Pl2 geasášeiddet geasáleiddet
geassit V Cond Prs Pl3 geasáše geasášedje geasále geasáledje
geassit V Cond Prs ConNeg geasáše geasále
geassit V Imprt Sg1 gesson
geassit V Imprt Sg2 gease
geassit V Imprt Sg3 gessos
geassit V Imprt Du1 geassu
geassit V Imprt Du2 geassi
geassit V Imprt Du3 gessoska
geassit V Imprt Pl1 gessot geassut
geassit V Imprt Pl2 gesset geassit geasset
geassit V Imprt Pl3 gessoset
geassit V Imprt ConNeg gease
geassit V Pot Prs Sg1 gesežan
geassit V Pot Prs Sg2 gesežat
geassit V Pot Prs Sg3 geseš geseža
geassit V Pot Prs Du1 gesežetne
geassit V Pot Prs Du2 gesežeahppi
geassit V Pot Prs Du3 gesežeaba
geassit V Pot Prs Pl1 gesežit gesežat
geassit V Pot Prs Pl2 gesežehpet
geassit V Pot Prs Pl3 gesežit
geassit V Pot Prs ConNeg geseš
geassit V PrfPrc geassán
geassit V PrsPrc geassi
geassit V Sup geasážit
geassit V VAbess geasekeahttá geasekeahttájin geasehaga geasikeahttá geasikeahttájin geasihaga
geassit V Ger geasedin geasediin geasedettiin geasidin geasidiin geasidettiin
geassit V Ger PxSg1 geasedettiinan geasidettiinan
geassit V Ger PxSg2 geasedettiinat geasidettiinat
geassit V Ger PxSg3 geasedettiinis geasidettiinis
geassit V Ger PxDu1 geasedettiineame geasidettiineame
geassit V Ger PxDu2 geasedettiineatte geasidettiineatte
geassit V Ger PxDu3 geasedettiineaskka geasidettiineaskka
geassit V Ger PxPl1 geasedettiineamet geasidettiineamet
geassit V Ger PxPl2 geasedettiineattet geasidettiineattet
geassit V Ger PxPl3 geasedettiineaset geasidettiineaset
geassit V Actio Nom geassin
geassit V Actio Gen geassin
geassit V Actio Loc geassimis
geassit V Actio Ess geassimin geassimen geassime
geassit V Actio Com geassimiin



Morphological tags