The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

fuolahit: Verb (V)

fuolahit V Inf fuolahit
fuolahit V Ind Prs Sg1 fuolahan
fuolahit V Ind Prs Sg2 fuolahat
fuolahit V Ind Prs Sg3 fuolaha
fuolahit V Ind Prs Du1 fuolahetne
fuolahit V Ind Prs Du2 fuolaheahppi
fuolahit V Ind Prs Du3 fuolaheaba
fuolahit V Ind Prs Pl1 fuolahit fuolahat
fuolahit V Ind Prs Pl2 fuolahehpet
fuolahit V Ind Prs Pl3 fuolahit
fuolahit V Ind Prs ConNeg fuolat
fuolahit V Ind Prt Sg1 fuolahin fuolahedjen
fuolahit V Ind Prt Sg2 fuolahit fuolahedjet
fuolahit V Ind Prt Sg3 fuolahii
fuolahit V Ind Prt Du1 fuolaheimme
fuolahit V Ind Prt Du2 fuolaheidde
fuolahit V Ind Prt Du3 fuolaheigga
fuolahit V Ind Prt Pl1 fuolaheimmet
fuolahit V Ind Prt Pl2 fuolaheiddet
fuolahit V Ind Prt Pl3 fuolahe fuolahedje
fuolahit V Ind Prt ConNeg fuolahan
fuolahit V Cond Prs Sg1 fuolahivččen
fuolahit V Cond Prs Sg2 fuolahivččet
fuolahit V Cond Prs Sg3 fuolahivččii
fuolahit V Cond Prs Du1 fuolahivččiime
fuolahit V Cond Prs Du2 fuolahivččiide
fuolahit V Cond Prs Du3 fuolahivččiiga
fuolahit V Cond Prs Pl1 fuolahivččiimet
fuolahit V Cond Prs Pl2 fuolahivččiidet
fuolahit V Cond Prs Pl3 fuolahivčče
fuolahit V Cond Prs ConNeg fuolahivčče
fuolahit V Imprt Sg1 fuolahehkon
fuolahit V Imprt Sg2 fuolat
fuolahit V Imprt Sg3 fuolahus fuolahehkos
fuolahit V Imprt Du1 fuolaheadnu
fuolahit V Imprt Du2 fuolaheahkki
fuolahit V Imprt Du3 fuolahehkoska
fuolahit V Imprt Pl1 fuolahehkot fuolaheatnot
fuolahit V Imprt Pl2 fuolahehket
fuolahit V Imprt Pl3 fuolahehkoset
fuolahit V Imprt ConNeg fuolat
fuolahit V Pot Prs Sg1 fuolaheaččan
fuolahit V Pot Prs Sg2 fuolaheaččat
fuolahit V Pot Prs Sg3 fuolaheš fuolaheaš fuolaheažžá
fuolahit V Pot Prs Du1 fuolahežže
fuolahit V Pot Prs Du2 fuolaheažžabeahtti
fuolahit V Pot Prs Du3 fuolaheažžaba
fuolahit V Pot Prs Pl1 fuolaheažžat
fuolahit V Pot Prs Pl2 fuolaheažžabehtet
fuolahit V Pot Prs Pl3 fuolahežžet
fuolahit V Pot Prs ConNeg fuolaheš fuolaheaš fuolaheačča
fuolahit V Pot Prt Sg1 fuolahežžen
fuolahit V Pot Prt Sg2 fuolahežžet
fuolahit V Pot Prt Sg3 fuolaheaččai
fuolahit V Pot Prt Du1 fuolaheaččaime
fuolahit V Pot Prt Du2 fuolaheaččaide
fuolahit V Pot Prt Du3 fuolaheaččaiga
fuolahit V Pot Prt Pl1 fuolaheaččaimet
fuolahit V Pot Prt Pl2 fuolaheaččaidet
fuolahit V Pot Prt Pl3 fuolahežže
fuolahit V PrfPrc fuolahan
fuolahit V PrsPrc fuolaheaddji
fuolahit V Sup fuolaheažžat
fuolahit V VAbess fuolatkeahttá fuolatkeahttájin fuolathaga
fuolahit V Ger fuolahettiin
fuolahit V Ger PxSg1 fuolahettiinan
fuolahit V Ger PxSg2 fuolahettiinat
fuolahit V Ger PxSg3 fuolahettiinis
fuolahit V Ger PxDu1 fuolahettiineame
fuolahit V Ger PxDu2 fuolahettiineatte
fuolahit V Ger PxDu3 fuolahettiineaskka
fuolahit V Ger PxPl1 fuolahettiineamet
fuolahit V Ger PxPl2 fuolahettiineattet
fuolahit V Ger PxPl3 fuolahettiineaset
fuolahit V Actio Nom fuolahan
fuolahit V Actio Gen fuolahan
fuolahit V Actio Loc fuolaheamis fuolaheames
fuolahit V Actio Ess fuolaheamen fuolaheame
fuolahit V Actio Com fuolahemiin



Morphological tags