The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

fitnet: fitnat+V+IV+Ind+Prs+Pl3

fitnat V Inf fitnat
fitnat V Ind Prs Sg1 finan
fitnat V Ind Prs Sg2 finat
fitnat V Ind Prs Sg3 fitná
fitnat V Ind Prs Du1 fitne
fitnat V Ind Prs Du2 fitnabeahtti
fitnat V Ind Prs Du3 fitnaba
fitnat V Ind Prs Pl1 fitnat
fitnat V Ind Prs Pl2 fitnabehtet
fitnat V Ind Prs Pl3 fitnet
fitnat V Ind Prs ConNeg fina
fitnat V Ind Prt Sg1 fitnen
fitnat V Ind Prt Sg2 fitnet
fitnat V Ind Prt Sg3 finai
fitnat V Ind Prt Du1 finaime
fitnat V Ind Prt Du2 finaide
fitnat V Ind Prt Du3 finaiga
fitnat V Ind Prt Pl1 finaimet
fitnat V Ind Prt Pl2 finaidet
fitnat V Ind Prt Pl3 fitne
fitnat V Ind Prt ConNeg fitnan
fitnat V Cond Prs Sg1 finašin finašedjen finalin finaledjen
fitnat V Cond Prs Sg2 finašit finašedjet finalit finaledjet
fitnat V Cond Prs Sg3 finašii finalii
fitnat V Cond Prs Du1 finašeimme finaleimme
fitnat V Cond Prs Du2 finašeidde finaleidde
fitnat V Cond Prs Du3 finašeigga finaleigga
fitnat V Cond Prs Pl1 finašeimmet finaleimmet
fitnat V Cond Prs Pl2 finašeiddet finaleiddet
fitnat V Cond Prs Pl3 finaše finašedje finale finaledje
fitnat V Cond Prs ConNeg finaše finale
fitnat V Imprt Sg1 fitnon
fitnat V Imprt Sg2 fina
fitnat V Imprt Sg3 fitnos
fitnat V Imprt Du1 fidnu
fitnat V Imprt Du2 fidni
fitnat V Imprt Du3 fitnoska
fitnat V Imprt Pl1 fidnut fitnot
fitnat V Imprt Pl2 fidnit fidnet fitnet
fitnat V Imprt Pl3 fitnoset
fitnat V Imprt ConNeg fina
fitnat V Pot Prs Sg1 finažan
fitnat V Pot Prs Sg2 finažat
fitnat V Pot Prs Sg3 finaš finaža
fitnat V Pot Prs Du1 finažetne
fitnat V Pot Prs Du2 finažeahppi
fitnat V Pot Prs Du3 finažeaba
fitnat V Pot Prs Pl1 finažit finažat
fitnat V Pot Prs Pl2 finažehpet
fitnat V Pot Prs Pl3 finažit
fitnat V Pot Prs ConNeg finaš
fitnat V PrfPrc fitnan
fitnat V PrsPrc fidni
fitnat V Sup finažit
fitnat V VAbess finakeahttá finakeahttájin finahaga
fitnat V Ger finadin finadiin finadettiin
fitnat V Ger PxSg1 finadettiinan
fitnat V Ger PxSg2 finadettiinat
fitnat V Ger PxSg3 finadettiinis
fitnat V Ger PxDu1 finadettiineame
fitnat V Ger PxDu2 finadettiineatte
fitnat V Ger PxDu3 finadettiineaskka
fitnat V Ger PxPl1 finadettiineamet
fitnat V Ger PxPl2 finadettiineattet
fitnat V Ger PxPl3 finadettiineaset
fitnat V Actio Nom fitnan
fitnat V Actio Gen fitnan
fitnat V Actio Loc fitnamis
fitnat V Actio Ess fitnamin fitnamen fitname
fitnat V Actio Com fitnamiin



Morphological tags