The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

fierragaska: fierra+N+Cmp/SgNom+Cmp#gaska+N+Sg+Nom

fierragaska N Sg Nom fierragaska
fierragaska N Sg Gen fierragaskka
fierragaska N Sg Gen Allegro fierragaskka
fierragaska N Sg Acc fierragaskka
fierragaska N Sg Ill fierragaskii
fierragaska N Sg Loc fierragaskkas
fierragaska N Sg Com fierragaskkain
fierragaska N Pl Nom fierragaskkat
fierragaska N Pl Gen fierragaskkaid
fierragaska N Pl Acc fierragaskkaid
fierragaska N Pl Ill fierragaskkaide
fierragaska N Pl Loc fierragaskkain
fierragaska N Pl Com fierragaskkaiguin
fierragaska N Ess fierragaskan



Morphological tags