The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

endosseret: Verb (V)

endosseret V Inf endosseret
endosseret V Ind Prs Sg3 endossere
endosseret V Ind Prs Du3 endossereba
endosseret V Ind Prs Pl3 endosserejit
endosseret V Ind Prs ConNeg endossere
endosseret V Ind Prt Sg3 endosserii
endosseret V Ind Prt Du3 endosseriiga
endosseret V Ind Prt Pl3 endossereje endosserejedje
endosseret V Ind Prt ConNeg endosseren
endosseret V Cond Prs Sg3 endosserešii endosserelii
endosseret V Cond Prs Du3 endosserešeigga endossereleigga
endosseret V Cond Prs Pl3 endossereše endosserešedje endosserele endossereledje
endosseret V Cond Prs ConNeg endossereše endosserele
endosseret V Pot Prs Sg3 endossereš endossereža
endosseret V Pot Prs Du3 endosserežeaba
endosseret V Pot Prs Pl3 endosserežit
endosseret V Pot Prs ConNeg endossereš
endosseret V PrfPrc endosseren
endosseret V PrsPrc endosserejeaddji
endosseret V Sup endosserežit
endosseret V VAbess endosserekeahttá endosserekeahttájin endosserehaga
endosseret V Ger endosseredin endosserediin endosseredettiin
endosseret V Ger PxSg1 endosseredettiinan
endosseret V Ger PxSg2 endosseredettiinat
endosseret V Ger PxSg3 endosseredettiinis
endosseret V Ger PxDu1 endosseredettiineame
endosseret V Ger PxDu2 endosseredettiineatte
endosseret V Ger PxDu3 endosseredettiineaskka
endosseret V Ger PxPl1 endosseredettiineamet
endosseret V Ger PxPl2 endosseredettiineattet
endosseret V Ger PxPl3 endosseredettiineaset
endosseret V Actio Nom endosseren
endosseret V Actio Gen endosseren
endosseret V Actio Loc endosseremis
endosseret V Actio Ess endosseremin endosseremen endossereme
endosseret V Actio Com endosseremiin



Morphological tags