The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

duolva����hcejo��as: duolva+N+Sg+Nom

duolva N Sg Nom duolva
duolva N Sg Gen duolvva
duolva N Sg Gen Allegro duolvva
duolva N Sg Acc duolvva
duolva N Sg Ill dulvii
duolva N Sg Loc duolvvas
duolva N Sg Com duolvvain
duolva N Pl Nom duolvvat
duolva N Pl Gen duolvvaid
duolva N Pl Acc duolvvaid
duolva N Pl Ill duolvvaide
duolva N Pl Loc duolvvain
duolva N Pl Com duolvvaiguin
duolva N Ess duolvan



Morphological tags