The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

dulkot: Verb (V)

dulkot V Inf dulkot
dulkot V Ind Prs Sg1 dulkon
dulkot V Ind Prs Sg2 dulkot
dulkot V Ind Prs Sg3 dulko
dulkot V Ind Prs Du1 dulkojetne
dulkot V Ind Prs Du2 dulkobeahtti
dulkot V Ind Prs Du3 dulkoba
dulkot V Ind Prs Pl1 dulkot
dulkot V Ind Prs Pl2 dulkobehtet
dulkot V Ind Prs Pl3 dulkojit
dulkot V Ind Prs ConNeg dulko
dulkot V Ind Prt Sg1 dulkojin dulkojedjen
dulkot V Ind Prt Sg2 dulkojit dulkojedjet
dulkot V Ind Prt Sg3 dulkui
dulkot V Ind Prt Du1 dulkuime
dulkot V Ind Prt Du2 dulkuide
dulkot V Ind Prt Du3 dulkuiga
dulkot V Ind Prt Pl1 dulkuimet
dulkot V Ind Prt Pl2 dulkuidet
dulkot V Ind Prt Pl3 dulkoje dulkojedje
dulkot V Ind Prt ConNeg dulkon
dulkot V Cond Prs Sg1 dulkošin dulkošedjen dulkolin dulkoledjen
dulkot V Cond Prs Sg2 dulkošit dulkošedjet dulkolit dulkoledjet
dulkot V Cond Prs Sg3 dulkošii dulkolii
dulkot V Cond Prs Du1 dulkošeimme dulkoleimme
dulkot V Cond Prs Du2 dulkošeidde dulkoleidde
dulkot V Cond Prs Du3 dulkošeigga dulkoleigga
dulkot V Cond Prs Pl1 dulkošeimmet dulkoleimmet
dulkot V Cond Prs Pl2 dulkošeiddet dulkoleiddet
dulkot V Cond Prs Pl3 dulkoše dulkošedje dulkole dulkoledje
dulkot V Cond Prs ConNeg dulkoše dulkole
dulkot V Imprt Sg1 dulkojehkon
dulkot V Imprt Sg2 dulko
dulkot V Imprt Sg3 dulkojus dulkojehkos
dulkot V Imprt Du1 dulkojeadnu dulkojeahkku
dulkot V Imprt Du2 dulkojeahkki
dulkot V Imprt Du3 dulkojehkoska
dulkot V Imprt Pl1 dulkojehkot dulkojednot dulkojeatnot dulkojeahkkot
dulkot V Imprt Pl2 dulkojehket
dulkot V Imprt Pl3 dulkojehkoset
dulkot V Imprt ConNeg dulko
dulkot V Pot Prs Sg1 dulkožan
dulkot V Pot Prs Sg2 dulkožat
dulkot V Pot Prs Sg3 dulkoš dulkoža
dulkot V Pot Prs Du1 dulkožetne
dulkot V Pot Prs Du2 dulkožeahppi
dulkot V Pot Prs Du3 dulkožeaba
dulkot V Pot Prs Pl1 dulkožit dulkožat
dulkot V Pot Prs Pl2 dulkožehpet
dulkot V Pot Prs Pl3 dulkožit
dulkot V Pot Prs ConNeg dulkoš
dulkot V PrfPrc dulkon
dulkot V PrsPrc dulkojeaddji
dulkot V Sup dulkožit
dulkot V VAbess dulkokeahttá dulkokeahttájin dulkohaga
dulkot V Ger dulkodin dulkodiin dulkodettiin
dulkot V Ger PxSg1 dulkodettiinan
dulkot V Ger PxSg2 dulkodettiinat
dulkot V Ger PxSg3 dulkodettiinis
dulkot V Ger PxDu1 dulkodettiineame
dulkot V Ger PxDu2 dulkodettiineatte
dulkot V Ger PxDu3 dulkodettiineaskka
dulkot V Ger PxPl1 dulkodettiineamet
dulkot V Ger PxPl2 dulkodettiineattet
dulkot V Ger PxPl3 dulkodettiineaset
dulkot V Actio Nom dulkon
dulkot V Actio Gen dulkon
dulkot V Actio Loc dulkomis
dulkot V Actio Ess dulkomin dulkomen dulkome
dulkot V Actio Com dulkomiin



Morphological tags